Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xi’an kentinde düzenlenen Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları İkinci Görüşmesi’ne katılmak üzere Çin’e gelen Kırgız mevkidaşı Ruslan Kazakbayev ile dün bir görüşme yaptı.

Wang görüşmede, iki tarafın Covid-19 aşısı ve teletıp gibi alanlarda iş birliğini güçlendirip Çin-Kırgizistan sağlık topluluğu inşasını hızlandıracağını söyledi.

Wang Yi, iki ülkenin hükümetleri arasındaki orta ve uzun vadeli ekonomik ve ticari iş birliği planıyla ilgili müzakereleri hızlandırarak, yapım aşamasında olan büyük projelerin inşasını ilerletme ve malların gümrüklerden sorunsuz geçişini sağlama yönünde güçlü tedbirleri hayata geçirmeleri gerektiğine işaret etti.

Bakan Wang, Kırgızistan’ı 4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na davet edip Çin ile Kırgızistan arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 30. yıl dönümü vesilesiyle iki ülkenin kültür, medya, turizm ve mesleki eğitim gibi alanlardaki iş birliğini genişleteceğini söyledi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ise, Çin’in her zaman Kırgızistan’ın iyi bir kardeşi ve ortağı olduğunu belirterek, Xinjiang, Hong Kong ve Taiwan gibi temel çıkarlarını koruması konusunda Çin’i kararlılıkla desteklediğini ve dış güçlerin Çin’in iç işlerine herhangi bir şekilde müdahale etmesine karşı çıktığını vurguladı.

Kazakbayev, iki ülkenin Shanghai İş Birliği Örgütü, Asya’da İş Birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı ve Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları Görüşme Mekanizması gibi platformlar çerçevesindeki iş birliğini güçlendireceğini dile getirdi.

Görüşmeden sonra iki tarafın dışişleri bakanlıkları arasında bir iş birliği belgesi imzalandı.