Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ASEAN Dönem Başkanlığı görevini yürüten Brunei Dışişleri İkinci Bakanı Dato Erywan Yusof ile dün bir telefon görüşmesi yaparak, Myanmar’daki son durum ve Covid-19 aşısı konularını ele aldı.

Wang Yi, görüşmede, Myanmar’ın Çin’in iyi komşusu olduğunu hatırlatarak, Çin’in Myanmar’ın istikrar ve kalkınmasını daima desteklediğini dile getirdi.

Myanmar’ın aynı zamanda ASEAN’ın üyesi olduğuna, ülkedeki durumun ASEAN’ın inşası ve entegrasyonu süreciyle de ilişkili olduğuna işaret eden Wang Yi, Çin’in de ASEAN’ın da Myanmar’ın karşı karşıya bulunduğu sorunların ülkenin iç işi olduğunu, bu sorunların anayasa ve hukuk çerçevesinde barışçıl şekilde çözülmesi ve demokratik geçiş sürecinin düzenli şekilde ilerletilmesi gerektiğini savunduğunu ifade etti.

Wang Yi, “Çin, ASEAN’ın diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme ve müzakere yoluyla fikir birliğine varma ilkelerini destekliyor; ASEAN’ın olgun bir bölgesel örgüt olarak, Myanmar’ın zorlukları aşmasına yardım edecek gerekli siyasi zekâya sahip olduğuna inanıyor ve Brunei’den ASEAN Dönem Başkanı olarak bu konuda önemli bir koordine etme rolü üstlenmesini bekliyor.” dedi.

Erywan, ASEAN’ın da Myanmar’daki durumla yakından ilgilendiğine işaret ederek, Myanmar’ın iç sorunlarına Myanmar halkının uzun vadeli çözümler bulması gerektiğini belirtti.

ASEAN Dönem Başkanı olarak, Brunei’nin Myanmar’ın bir an önce istikrara kavuşmasını beklediğini dile getiren Erywan, örgütün Myanmar’la diyalog yapmayı ve temaslarda bulunmayı düşündüğünü ifade etti.

Erywan, Çin’in Myanmar ve ASEAN’ın en büyük komşusu olduğunu hatırlatarak, örgütün Beijing ile Myanmar meselesiyle ilgili sıkı temas hâlinde bulunmayı arzuladığını kaydetti.

Görüşmede, Covid-19 aşısı konusuna da değinen Erywan, Brunei’ye sağladığı yardımlar nedeniyle Çin’e teşekkürlerini iletti. Erywan, bunun iki ülkenin kara gün dostu olduğunu yansıttığı gibi, iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin ve ortaklık ilişkisinin derin manasını da ortaya koyduğunu dile getirdi.

Wang Yi de Çin’in Brunei ile salgınla mücadele konusundaki iş birliğini derinleştirerek, salgına karşı birlikte zafer kazanmak için çaba harcamaya hazır olduğunu kaydetti.