Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi’yle telefonda görüştü.

Wang Yi, Çin ve Pakistan arasında her koşulda stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisinin benzersiz bir ilişki olduğunu anımsatarak, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümü vesilesiyle ilişkilerin daha aydın bir geleceğe doğru ilerletilmesini beklediğini dile getirdi.

Covid-19 salgını karşısında Çin’in kararlılıkla Pakistan’ın yanında duracağına dikkat çeken Wang, Pakistan’a aşı iş birliği konusunda daima öncelik verdiklerini aktardı. Wang, Çin’in, Pakistan’a salgınla mücadelede daha fazla destek vermeye ve Pakistan’ın Çin’den salgınla mücadelede elzem malzemeleri almasına en büyük kolaylığı sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan askeri birliklerini aceleyle çekmesinin Afganistan’daki uzlaşı sürecini ve bölgedeki istikrarı ciddi şekilde etkilediğini dile getiren Wang Yi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Pakistan, Afganistan sorununda önemli bir etkiye sahip. Çin, Pakistan’ın Afganistan’da barış gerçekleştirilmesi için gösterdiği çabaları takdir ediyor. Çin ve Pakistan, mevcut durumda stratejik eşgüdümü güçlendirerek, Afganistan’daki barış sürecine daha olumlu etkiler yapmaya ve bölge barışı ile istikrarını birlikte savunmaya devam etmeli.”

Şah Mahmud Kureyşi ise, Çin’le beraber, diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümünü kutlayarak, iki ülke arasındaki her koşulda stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisini sürekli ilerletmeye hazır olduklarını söyledi.

Salgınla mücadelede ülkesine verdiği büyük destek için Çin’e teşekkür eden ve bu konuda Çin’le iş birliğini güçlendirmek istediklerini belirten Kureyşi, şunları söyledi:

“Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları Görüşmesi’nde yapılan ve ABD ile NATO askeri birliklerinin Afganistan’dan düzenli ve sorumlu şekilde çekilmesi çağrısında bulunulan açıklamayı takdirle karşılıyoruz.

Pakistan, Çin’le Pakistan-Çin-Afganistan gibi mekanizmalar çerçevesinde iletişim ve eşgüdümü yoğunlaştırarak, Afganistan’daki barışçıl uzlaşı sürecini beraber hızlandırmaya hazırdır.”