Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Wang Yi, sözlerine Pakistan’ın 75. Bağımsızlık Günü’nü kutladığını ve Pakistan’a refah, zenginlik ve güç dileğini belirterek başladı.

Wang Yi, son günlerde Afganistan’daki gelişmelerin dünya gündeminin odağı haline geldiğine dikkat çekerek, gerçeklerin sözde “demokratik dönüşümün” Afganistan’daki somut koşullara uymadığını ve bundan ders alınması gerektiğini kaydetti.

Afganistan’ın önemli komşuları ve bölgedeki sorumlu ülkeler arasında yer alan Çin ile Pakistan’ın mevcut durum karşısında iletişim ve iş birliğini güçlendirip, Afganistan’da istikrarlı geçiş gerçekleştirilmesine destek vermek ve bölgenin barış ile istikrarını korumak için yapıcı katkılarda bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Wang bu konuda şu önerileri sundu:

-Afganistan’da ülkenin somut koşullarına uygun, halkın desteğini kazanan ve geniş kapsayıcılığa sahip bir yeni siyasi çerçeve oluşturulmasını hızlandırmak için ülkedeki tarafların dayanışma içinde olmasının teşvik edilmesi.

-Afganistan’ın terörle mücadelesinin desteklenmesi ve Afganistan’ın terör yuvası olmasına izin verilmemesi.

-Çin ve Pakistan’ın Afganistan’daki büyükelçiliklerinin olağan faaliyetlerine devam ettiği bu süreçte Çin ve Pakistan kurumları ile vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanması için Taliban’la iletişimin sürdürülmesi.

-Afganistan’la ilgili uluslararası iş birliğinin düzenli olarak hızlandırılması.

Wang Yi ayrıca, Pakistan yönetiminin Dasu’daki terör saldırısına ilişkin yürüttüğü soruşturmada elde edilen önemli gelişmeleri takdirle değerlendirerek, Pakistan’ın failleri yakalayıp cezalandırmasını temenni ettiklerini söyledi.

Şah Mahmud Kureyşi ise, Afganistan’ın komşuları olan Pakistan ve Çin’in, bu ülkede barış gerçekleştirildiğini görmeyi en çok arzulayan ülkeler olduğunu aktardı. Kureyşi, Pakistan ve Çin’in iş birliği ve eş güdümü güçlendirmesi gerektiğini anımsattı.

Taliban’ın Kabil’i kontrol altına aldığında kan dökülmediğine ve şu anda ülkedeki durumun istikrara doğru ilerlediğine dikkat çeken Kureyşi, tarafların Taliban’ın halkın hak ve çıkarlarını koruma taahhüdüne sadık kalmasını desteklemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kureyşi, Afganistan’da kapsayıcı ve geniş bir siyasi yapı oluşturulması için Çin’le iletişimi güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.