Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Chengdu kentinde Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva’yla video konferans yoluyla Çin-Portekiz dışişleri bakanları stratejik diyaloğunun ilk turunu gerçekleştirdi.

Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana Çin ve Portekiz’in birbirine destek vererek geleneksel dostluğunu daha ileriye getirdiğine işaret eden Wang Yi, şu ana kadar Portekiz’e 600 milyon doz aşı sağlayan Çin’in Portekiz ve diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte aşı ve ilaçların Ar-Ge çalışmaları ve adil bir şekilde dağıtımı üzerindeki iş birliğini güçlendirerek “aşı milliyetçiliğine” karşı çıkacağını belirtti.

Virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların ciddi bir bilimsel konu olduğunu vurgulayan Wang, iki tarafın ilgili çalışmalara uygulanan siyasi manipülasyona ve “siyasi virüse” ortaklaşa karşı çıkmaları arzusunu dile getirdi.

Çin ile AB arasında herhangi bir temel çıkar çatışmasının olmadığına dikkat çeken Wang Yi, karşılaşılan zorlukların üstesinden en kısa sürede gelinmesi ve iki taraf arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir gelişim sürecine geri döndürülmesini temenni ederek Portekiz’in bu konuda yapıcı bir rol oynamaya devam edeceği inancını belirtti.

Çin’in Henan eyaletinde meydana gelen ciddi sel felaketi nedeniyle Çin’e geçmiş olsun mesajını ileten Portekiz Dışişleri Bakanı Bakanı Augusto Santos Silva, aynı zamanda Çin’e Portekiz’e sağladığı malzeme yardımı için teşekkür ederek Çin’le aşı alanında iş birliği yapacaklarını kaydetti.

Portekiz pazarının her zaman Çinli işletmelerine açık olduğuna değinen Silva, salgından sonraki dönemde her iki tarafın çıkarları arasındaki bağların adım adım sıkılaştırılması arzusunu dile getirdi.