Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile gerçekleşen telefon görüşmesinde, Rusya ile Ukrayna arasında barışçıl görüşmelerin yapılmasının teşvik edilmesi gerektiğini ve Çin’in öteden beri diyalogu desteklediğini belirtti.

Wang, Ukrayna’daki durumun şu anki aşamaya gelmesinden esef duyduklarını belirterek, yaptırımların sorunları çözemeyeceği gibi durumu daha da karmaşık hale getireceğinin altını çizdi.

Wang, Çin’in Ukrayna’daki insani krizin önlenmesine yönelik altı maddelik öneri ortaya koyduğunu ve bu önerilerin esas olarak insani durumun daha da kötüleşmesini önlemek için uluslararası toplum arasındaki sinerji arttırmayı amaçladığını dile getirdi.

Wang, uluslararası topluma Rusya ve Ukrayna arasında samimi müzakerelerin yapılmasına destek verme çağrısında bulunduklarını belirtti.

Çin’in gerginliği azaltmakta yapıcı bir rol oynamaya devam edeceğine dikkat çeken Wang, AB’nin Avrupa güvenliği konularında Rusya ile kapsamlı ve samimi diyalog kurmasını beklediklerini ifade etti.

Çin-AB ilişkilerinden bahseden Wang, mevcut şartlarda dünyanın iki büyük gücü olan Çin ve AB’nin, Çin-AB Zirvesi’ne hazırlanmak için ortak çaba harcayarak, dünyaya olumlu sinyal vermesi gerektiğini vurguladı.

Borrell telefon görüşmesi sırasında AB’nin Ukrayna’daki mevcut durumla ilgili görüş ve tutumları açıkladı ve şu anda en acil görevin ateşkes gerçekleştirmek ve daha fazla can kaybını önlemek olduğunu kaydetti.

Borrell, AB’nin sorunun müzakere yoluyla çözülmesini desteklediğini belirtti.

Çin’in barış yanlısı bir ülke olduğuna işaret eden Borrell, Çin’in ateşkesi sağlamakta ve ilgili tarafların müzakere ve siyasi çözüm yoluna adım atmasını ilerletmekte rol oynamasını beklediklerini ifade etti.