Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Chongqing kentinde Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile görüştü.

Wang Yi, Çin ile ASEAN arasında diyalog ilişkisinin kurulmasından bu yana geçen 30 yıl içinde elde edilen sonuçların, üye ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmalarına ve bölgesel barış ile istikrara büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, Singapur’un Çin-ASEAN ilişkilerinde önemli bir rol oynadığını ve Çin’in bunu takdirle değerlendirdiğini söyledi.

Wang Yi, Yeni Kara ve Deniz Kanalı’nın, Çin ve Singapur arasındaki yeni iş birliği noktası olduğunu ve İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ile Deniz İpek Yolu’nu birbirine bağlayacağını vurguladı. Bakan Wang, iki ülkenin kanal güzergâhındaki sanayi ve tedarik zincirlerinin normal çalışmasını sağlamak ve salgın sonrası dönemde ekonomik toparlanmaya ivme kazandırmak için Singapur ile bir an önce iş birliği planı imzalamayı ümit ettiklerini dile getirdi.

Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle Çin’i tebrik ederek, 1,4 milyar Çin halkının yaşamında ÇKP’nin liderliğinde dünyayı sarsan değişikliklerin yaşandığını ve bunun, önemli bir tarihi an olduğunu kaydetti.

Balakrishnan ayrıca, Singapur’un salgınla mücadelesine verdiği büyük destekten dolayı Çin’e teşekkür etti.

Singapur’un ASEAN’ın en büyük ticaret ortağı Çin ile Yeni Kara ve Deniz Geçidi’nin rolünü layıkıyla oynamasını sağlayacağının altını çizen Balakrishnan, Kuşak ve Yol inşasına katılmaya devam edeceklerini, bölgesel ve küresel ekonomik toparlanmaya da güç katacaklarını dile getirdi.

İki bakan Myanmar’ın durumu dâhil olmak üzere diğer uluslararası ve bölgesel konuları da ele aldı.

Wang Yi aynı gün Brunei Dışişleri Bakanı Dato Seri Paduka Haji Erywan ile de bir araya geldi.