Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing’de düzenlenen 2021 Uluslararası Durum ve Çin Dışişleri Semineri’nin açılışında, Taiwan’ın başkaları tarafından kullanılan bir piyon değil, sonunda vatana dönecek bir gurbetçi olduğunu belirtti.

Taiwan Boğazı’nda yeni bir gerilim dalgasının yaşanmasının Taiwan makamlarının vatandan ayrılmak için ABD’ye güvenmesinden kaynaklandığını hatırlatan Wang Yi, ABD dahil az sayıdaki ülkenin Taiwan sorunuyla Çin’i kontrol etme niyetinde olması nedeniyle “Tek Çin” ilkesinin içinin boşaltılması tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Wang, işte bunun gibi aykırı eylemlerin Taiwan Boğazı’nın mevcut durumunu değiştirerek, bölgedeki barışa zarar verdiğini, aynı zamanda uluslararası toplumda varılan konsensüse ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı olduğunu vurguladı.

Çin’in tüm bu davranışlara yönelik ciddi uyarıda bulunarak, güçlü karşı çıkma önlemlerini almasının sözde Taiwan’ın bağımsızlığını savunan bölücü güçlerin hevesini azalttığına dikkat çeken Wang, “10 gün önce, Nikaragua ile diplomatik ilişkilerimizi yeniden başlattık, bizimle diplomatik ilişkileri olan toplam ülke sayısı 181’e yükseldi. Tek Çin ilkesindeki konsensüs dünya çapında daha sağlamlaştırıldı. Taiwan ve Çin’in birleşmesi kaçınılmazdır.” dedi.