Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, yarın Xi’an kentinde düzenlenecek Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları İkinci Görüşmesi’ne katılmak ve resmi ziyarette bulunmak üzere Çin’e gelen Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Başbakan Yardımcısı  Serdar Berdimuhammedov ile bir araya geldi. 

Wang Yi görüşmede, doğal gaz iş birliğinin Çin ve Türkmenistan arasındaki ortaklığın balast taşı olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin önümüzdeki günlerde kaynak dışı alanlarda da iş birliği arayışlarını yoğunlaştırması ve yeni iş birliği noktaları keşfetmesi gerektiğini, böylece iki tarafın çifte kazanç sağlayabileceğini kaydetti.

Covid-19’a karşı iş birliğine de değinen Wang Yi, Çin’in Türkmenistan’ın salgınla mücadelesine elinden gelen yardımı sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Bakan Wang, Taiwan Adası ve Xinjiang bölgesine ilişkin meselelerde Çin’e destek sağlamasından dolayı Meredov’a teşekkür etti.   

Raşid Meredov ve Serdar Berdimuhammedov ise görüşmede, iki ülkenin doğal gaz sektörünün yanı sıra siyaset, ticaret ve ekonomi alanlarında da iş birliğini genişletmesi çağrısında bulundu.

Raşid Meredov ve Serdar Berdimuhammedov, terörizm, aşırı dincilik ve bölücülükten oluşan “üç kötü güç” ile mücadele konusunda güçleri birleştirmeye, genel kabul gören uluslararası kuralları korumaya, özellikle Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları Görüşme Mekanizması çerçevesi altında iş birliğini kuvvetlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Üç lider, önümüzdeki 5 yıla yönelik iş birliği planının hazırlanması konusunda da mutabık kaldı.