Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin Dışişleri Bakanı’nın her yılın ilk dış gezisini Afrika’ya yapma geleneğini sürdürmek için 4-7 Ocak 2022 tarihleri arasında önce Eritre, Kenya ve Komorolar dahil 3 Afrika ülkesine gidecek, ardından Maldivler ve Sri Lanka’ya ziyaret gerçekleştirecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, 32 yıldır her dönem Çin Dışişleri Bakanı’nın yılın ilk dış gezisini Afrika’ya gerçekleştirdiğini hatırlattı.

“Çin Dışişleri Bakanları neden her yıl ilk ziyareti için Afrika’yı seçiyor?” sorusunu yanıtlayan Zhao Lijian, “1991’den bu yana Çin Dışişleri Bakanları, yılın ilk dış temaslarını Afrika’dan başlatıyor. Çin diplomasisinin güzel bir geleneği haline gelen bu girişim 31 yıldır ısrarla sürdürülüyor. Bu aynı zamanda Çin’in Afrika’yla ikili ilişkilerin gelişmesine verdiği büyük önemi, iki ülke arasındaki uzun vadeli ve derin dostluğu, Çin’in Afrika’nın gelişimine verdiği kararlı desteğini yansıtıyor” dedi.