Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Venezuelalı mevkidaşi Felix Plasencia bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, uluslararası toplumun siyasi zorbalığa ortaklaşa karşı çıkması konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Plasencia, Venezuela’nın Çinli şahıs ve işletmelere yönelik her türlü tek taraflı yaptırıma kesinlikle karşı çıktığına işaret etti.

Wang Yi de öteden beri her tür zorbalığa karşı çıkan Çin’in hiçbir tehditten korkmadığını, Çin hükümetinin, vatandaşlarının meşru hak ve çıkarlarını koruma konusunda kararlı olduğunu ve bu konuda asla taviz vermeyeceğini kaydetti.

Wang Yi, “Siyasi emellerle çeşitli bahaneler uydurarak diğer ülkelerin vatandaşlarını gözaltına alma girişimleri düpedüz bir tehdit olduğu gibi, uluslararası kurallara ve insanların vicdanına karşı açık bir meydan okumadır. 21. yüzyılda zorbalıklara son verilmelidir.” dedi.

Wang Yi, gitgide daha çok ülkenin ayağa kalkarak Çin’in yaptığı gibi her tür yasa dışı tek taraflı yaptırıma ve uzun kollu yargılama yetkisine karşı çıkacağına ve uluslararası adalet ile uluslararası ilişkilerin temel normlarını ortaklaşa koruyacağına inandığını sözlerine ekledi.