Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün yabancı ülkelerin Beijing’deki büyükelçileri ve uluslararası örgütlerin temsilcileri ile Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) tarihi sergisini gezdi.

Wang Yi, teması “Yola Çıkış Amacımızı Unutmayalım, Misyonumuzu Zihnimize Kazıyalım” olarak belirlenen sergide yaptığı konuşmada, “Dünyada ÇKP gibi, öteden beri halkının mutluluğu için çaba harcayan, kalkınmayı en büyük misyonu olarak gören, özellikle son yüzyılda yola çıkış gayesini hiç değiştirmeyen bir siyasi parti daha yoktur. ÇKP gibi, kendi şartlarına göre gelişme yolunu seçebilmek için canla başla hiç şaşmadan çalışan ve fedakarlıktan korkmayan; halkına sıkıca bağlı, zorluklara boyun eğmeden halkı ile omuz omuza duran bir siyasi parti daha yoktur. Dünyada, ÇKP gibi, öteden beri parti yapılanmasına daima önem veren, kendini reforme etmeye cesaret edebilen ve dinamizmini koruyan bir siyasi parti daha yoktur.” diye konuştu.

ÇKP’nin tarihi sergisini ziyaret eden yabancı büyükelçiler ve uluslararası örgütlerin temsilcileri ÇKP’nin kaydettiği sıra dışı başarı süreci yansıtan tarihi eserleri ve fotoğrafları dikkatle inceledi, partinin tarihi hakkında etraflıca bilgi edindi.

ÇKP’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü en içten dilekleriyle kutladıklarını dile getiren yabancı büyükelçiler ve uluslararası örgütlerin temsilcileri, ÇKP’nin başarılarını takdirle değerlendirip iş birliğini pekiştirme beklentilerini ortaya koydu. Konuklar, Çin’in, ÇKP’nin sarsılmaz liderliği altında dünya barışı ve gelişmesine daha büyük katkı sağlayacağına inandıklarını vurguladı.