CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bölge ziyaretinde ikinci durağı Türkiye oldu. Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile temaslarına başlayan Wang, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilerek görüşmelerini sürdürdü.

Perşembe günü bir araya gelen dışişleri bakanları, ortak endişe yaratan uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulundu. Öne çıkan başlık ise Covid-19 pandemisi ile mücadele olarak basına yansıdı. Wang Yi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’yi pandemi ile mücadelede tam bir zafer kazanan kadar desteklemeye devam edeceklerini söyleyerek, pandemiye karşı ortak mücadelede iki ülke arasındaki dostluğunun daha da sağlamlaşacağına inandığını belirtti. Çavuşoğlu ise, Çin’in Türkiye ile aşı iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu alandaki iş birliklerini derinleştirmeye istekli olduklarını sözlerine ekledi.

Wang Yi, aşı konusundaki iş birliklerini saptırarak olayı siyasallaştırmak isteyen güçlerin, salgına karşı küresel mücadeleyi baltaladığını ve bu tutumun tüm uluslar tarafından reddedilmesi gerektiğinin altını çizdi.

STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ AÇIKLAMLARI

Çin’in karşılıklı güveni artırmak, karşılıklı yarar sağlayan iş birlikleri artırmak ve stratejik iş birliği ilişkilerini yeni bir düzeye çıkarmak için Türkiye ile çalışma isteği görüşmede masada olan konular arasındaydı. Özellikle Xinjiang konusunda Wang, bölgedeki sorunların özünün terörizm ve ayrılıkçılıkla mücadele olduğunu vurguladı. Çin’in Türkiye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini desteklediğini ve bu konularda Türkiye’den de Çin’in destek beklediği gündeme getirildi. Bu açıklamalar üzerine Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin her zaman “Tek Çin” ilkesini göz önünde bulundurduğu ve Çin’e karşı her türlü terör eyleminin kabul edilemeyeceğini yönünde mutabık olduklarını aktardığı kaydedildi.

Öte yandan Wang’ın, bölgedeki çoğu ülkenin iradesine dayanarak Orta Doğu’da güvenlik ve istikrarı sağlamak için Türkiye ile çalışmaya hazır olduklarına dair bir çözüm önerisi sunduğu gözlemlendi. Beş maddeyi kapsayan çözüm önerisine dair detaylar paylaşılmadı.

ERDOĞAN’DAN ORTA KORİDORDA DAHA FAZLA İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de kabul ettiği Wang Yi ile iki ülke arasındaki iş birlikleri ve aşı konusundaki görüşlerini paylaştı. Türkiye-Çin arasındaki karşılıklı güveni artırmayı, Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Türkiye’nin “Orta Koridor” planı üzerinden altyapı inşaatı ve yatırım gibi alanlarda iş birliklerini artırmayı planladıklarını dile getiren Erdoğan, ikili ticaretin daha dengeli gelişmesini ve yerel para birimi ile ticaretin teşvik edilmesini gerektiğini gündeme getirdi.

Türkiye’nin Orta Doğu’da güvenlik ve istikrarı sağlamak için Çin’in beş maddelik girişimine değer verdiğini ve bölgesel ilişkilerde Çin ile iletişim ve koordinasyonu derinleştirmeye istekli olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, ilişkilerin geliştirilmesinin büyük öneme sahip olduğunu paylaştı.

Erdoğan’ın sözleri üzerine Wang, Çin’in devlet yönetimi konusundaki deneyimlerini paylaşmaya ve Türkiye ile dostane iş birliğini derinleştirmeye istekli olduğunu aktardı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da hazır bulunduğu kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.