Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, Washington’a daha önce verdiği taahhütleri yerine getirme çağrısında bulundu.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Wang Yi, görüşmede, Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ön koşulunun tarafların birbirini değiştirme niyeti taşımaması olduğuna, bunun ayrıca iki ülkenin gelecekte barış içinde bir arada yaşamasının garantisi olduğuna vurgu yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden arasında geçen yılın Kasım ayında yapılan görüşme sonrasında Washington’un Biden’in açıklamalarını harfi harfine yerine getirmediğine dikkat çeken Wang, “ABD, Çin ile ilişkili hâlâ hatalı ifade ve eylemlerde bulunmaya devam ediyor, bu da ikili ilişkilere yeni bir darbe indiriyor.” ifadelerini kullandı.

Wang, Biden’in Xi ile görüşmesinde, bir önceki ABD yönetiminin aksine olumlu bir mesaj verdiğini, ancak buna rağmen dünyanın ABD’nin Çin politikasının tonunda hakiki bir değişikliğe şahit olmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki ülkenin, Xi-Biden görüşmesinde varılan uzlaşıları tamamen hayata geçirmesi, ikili iş birliğindeki olumlu yönleri daha da genişletmesi gerektiğini söyledi.

Wang Yi, ABD’nin Beijing Kış Olimpiyatları’na müdahale etmeyi, Taiwan meselesinde ateşle oynamayı ve Çin karşıtı çeşitli “klikler” oluşturmayı sonlandırması gerektiğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise görüşmede, iki dışişleri bakanının düzenli iletişim kurmasının önem taşıdığına işaret ederken, Biden’in Xi ile gerçekleştirilen zirvede sergilediği tutumda her hangi bir değişiklik olmadığını savundu.

Çin ile mevcut fikir ayrılıklarını sorumlu bir şekilde ele almaya hazır olduklarına işaret eden Blinken, ABD’nin Tek Çin politikasının değişmediğini de kaydetti.

ABD’nin Beijing Kış Olimpiyatları’na katılan atletlerini destekleyeceğini ifade eden Blinken, Çin halkına mutlu bir Bahar Bayramı diledi.

İki bakan görüşmede ayrıca Ukrayna’daki durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Wang Yi, 2015 yılında imzalanan Minsk Anlaşması’nın öneminin altını çizerken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nce onaylanan anlaşmaların ciddiyetle yerine getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin’in anlaşmaların yönüne ve ruhuna uyan tüm çabaları destekleyeceğine işaret eden Wang Yi, “Bir ülkenin güvenliği, diğer ülkelerin güvenlikleri pahasına olamaz. Bölgesel güvenlik, askerî blokların güçlendirilmesi, hatta genişletilmesiyle sağlanamaz.” ifadelerini kullandı.

Wang, Rusya’nın meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınması ve bunlara ciddiyetle yanıt verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Antony Blinken de görüşmede, Çinli mevkidaşına ABD’nin Ukrayna ve diğer konulardaki tutumu hakkında bilgi verdi.