Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, BRICS ülkeleri ile yeni yükselen piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki iş birliği için önerilerde bulundu.

Wang Yi bugün Beijing’de video konferans yoluyla düzenlenen BRICS ülkeleri ile yeni yükselen piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkelerden dışişleri bakanları diyalog toplantısına başkanlık yaptı.

Toplantıya BRICS ülkeleri ile Kazakistan, Suudi Arabistan, Arjantin, Mısır, Endonezya, Nijerya, Senegal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland’dan dışişleri bakanları katıldı.

Wang Yi, ilk defa bakan düzeyinde düzenlenen “BRICS+” diyalogunun BRICS ülkeleri ile yeni yükselen piyasa ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki iş birliğinin genişletilmesi için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Wang, çok taraflılığın uygulanması, kalkınmaya odaklanılması, iş birliği ve ortak kazancın gerçekleştirilmesi önerilerinde bulundu.

Toplantıya katılan diğer bakanlar, çok taraflılığın yerine getirilmesine, salgınla mücadelede iş birliğinin güçlendirilmesine ve Güney-Güney iş birliğinin ilerletilmesine destek verilmesi önemine vurgu yaptı.