Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Pakistan arasında hâlihazırda yakın olan ilişkileri daha da güçlendirme çağrısında bulundu.

Wang Yi, Çin ve Pakistan arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70’inci yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen çevrim içi seminerin açılışında bir konuşma yaptı.

Wang Yi, “Geçen 70 yıl içinde iki ülke arasında demir gibi dayanıklı, eşsiz bir dostluk geliştirildi ve kaya gibi sağlam bir siyasi güven oluşturuldu. Bunlar, iki ülke için en değerli stratejik varlıklar.” diye konuştu.

Wang, dünyanın derin bir devrim dönemine girdiği bugünlerde her koşulda stratejik iş birliği ortakları olan Çin ve Pakistan’ın yeni çağa uygun daha sıkı bir kader ortaklığı oluşturulmasını hızlandırmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Wang Yi, bu nedenle, stratejik iletişimin güçlendirilmesi, Covid-19 salgınıyla ortaklaşa mücadele edilmesi, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının sağlam adımlarla hızlandırılması, bölge barışının ortaklaşa korunması ve çok taraflılığının gerçek anlamda hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de yaptığı konuşmada, Çin’le Kuşak ve Yol iş birliğini derinleştirmeye ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun nitelikli gelişmesini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.