Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Wang Yi, karmaşık uluslararası durumla karşı karşıya bulunulduğunda, yakın komşular ile dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomileri olarak Çin ile Japonya’nın karşılıklı saygı, güven ve ortak çıkara dayalı iş birliğini sürdürmesi, bölge ile dünyanın barışı ve kalkınması için aktif rol oynaması gerektiğini belirtti.

Wang Yi, iki tarafın ilişkilerinde zor kazanılan gelişmeye değer vermesi, Çin ve Japonya’nın liderleri arasında varılan fikir birliğine ve dört siyasi belge kurallarına uyması ve ikili ilişkinin karmaşaya gütmemesi, durmaması ve gerilememesini ve büyük güçler arasındaki sözde çatışmaya dâhil olmamasını sağlaması gerektiğini ifade etti.

Japonya’nın bağımsız bir ülke olarak tarafsız ve rasyonel şekilde Çin’in gelişmesini değerlendirmesini, Çin’e karşı önyargıları olan bazı ülkeler tarafından etkilenmemesini istediklerini dile getiren Wang Yi, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bir ittifak ortaklığına sahip olduğuna ancak Çin ve Japonya’nın da barış ve dostluk anlaşmasını imzaladığına ve Japonya’nın bu anlaşmayı yerine getirme yükümlülüğüne de sahip olduğuna dikkat çekti.

Wang Yi, Tokyo Olimpiyatları ve Beijing Kış Olimpiyatları’na başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmak için iki ülkenin birbirlerini desteklemesini ümit ettiklerini ve bu iki yılda düzenlenecek kültür ve spor iletişim yılı ve önümüzdeki yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesinin 50. yıl dönümü vesilesiyle iki halkın duygularını iyileştirmeye ve istikrarlı ve sağlıklı ikili ilişkileri önümüzdeki 50 yıla taşımaya hazır olduklarını kaydetti.

Motegi Toşimitsu, Japonya ve Çin arasındaki ilişkilerin istikrarlı gelişmesinin iki ülke, bölge ve dünya için büyük önem taşıdığını hatırlatarak, Japonya ve ABD arasındaki ittifakın belirli üçüncü tarafı hedeflemediğine ve Japonya ve Çin arasındaki ilişkilerin gelişmesi konusundaki tutumunun değişmediğine işaret etti.

Motegi Toşimitsu, Çin’le temasları artırmaya ve anlaşmazlıkları uygun şekilde yönetmeye hazır olduklarını belirtti.

Bunun yanı sıra Wang Yi, Çin’in Diaoyu Adaları ve Güeny Çin Denizi gibi konulardaki ilkeli tutumunu yineledi ve Japonya’nın Xinjiang ve Hong Kong gibi Çin’in iç işleriyle ilgili konulara karışmasına karşı çıktıklarını vurguladı. Wang Yi, Japonya’nın uluslararası ilişkilerin temel normlarına uymasını ve yakın bir komşu olarak Çin’in içişlerine asgari düzeyde saygı göstermesini istedi.