Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Küresel Terörle Mücadele Forumu’nun 11. Bakanlar Genel Kurulu Toplantısı’nda bir konuşma yaptı.

Tüm ülkelerin ortak çabasıyla uluslararası terörle mücadele iş birliğinde kayda değer sonuçlar elde edildiğine işaret eden Wang Yi, ancak terörist güçlerin hâlâ yayılmayı sürdürmesi ve salgının da uluslararası terörle mücadeleye karmaşık etkiler getirmesi nedeniyle uluslararası terörle mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Wang, uluslararası terörle mücadele çalışmalarında Birleşmiş Milletler (BM)’nin merkezi rol oynaması, terörün semptomlarının ve kökenindeki nedenlerin ele alınması, çifte standardın kaldırılması, yeni tehdit ve sınamaların kontrol altına alınması ve gelişmekte olan ülkelerin terörle mücadele kapasitesinin güçlendirilmesi önerilerinde bulundu.

Wang, Çin’in tüm ülkelerle birlikte terörle mücadelenin ve aşırıcılığın ortadan kaldırılması alanlarındaki iletişim ve iş birliğini sürdürmeye, kalıcı barış ve güvenliğin bulunduğu bir dünya inşa edilmesine katkı sağlamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.