China Daily

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, pazartesi günü web sitesinde Çinli yetkililerin ve medyanın Ukrayna konusunda “Rutin olarak Kremlin propagandasını, komplo teorilerini ve dezenformasyonu güçlendirdiğini” iddia eden bir bildiri yayınladı. Bu, dezenformasyon kampanyaları ve komplo teorilerinin üretilmesi söz konusu olduğunda Washington’ın eşi benzeri olmadığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin alevlenmesinden bu yana, ABD sadece çatışmayı tetiklemek için alevleri körüklemekle kalmadı, aynı zamanda onun liderliğini takip etmeyi reddeden ülkeleri eleştirerek diğerlerini kendi tarafını almaya ikna etmeye çalıştı.

ABD’NİN DEZENFORMASYON KAMPANYASI TEHLİKELİ

ABD Dışişleri Bakanlığının web sitesindeki açıklaması, Washington’ın Ukrayna’daki biyo-laboratuvarları finanse etmesine yönelik son eleştirisi nedeniyle özellikle Beijing’e saldırıyor ve eleştiriyi “uydurma suçlamalar” olarak nitelendiriyor. Ama aslında ABD, Biyolojik Silahlar Sözleşmesine Taraf Devletlerin toplantısına geçen yıl sunduğu çalışma belgesinde Ukrayna’da 26 biyo-laboratuvarı olduğunu kabul etti. ABD Savunma Bakanlığı tarafından mart ayında yayınlanan bir bilgi notuna göre ABD, Ukrayna’daki 46 tesise sponsorluk yapıyor. Bütün bunlar dezenformasyon değil, doğrudan doğruya gerçekler.

ABD’nin giriştiği suçlama oyunu, diğer ülkelerin Ukrayna’da ateşkes ilan etmesini engellemeyi amaçlıyor, çünkü ABD, uzun süredir hasmını en azından önemli ölçüde zayıflatmak amacıyla Rusya’ya karşı vekalet savaşını uzatmak istiyor, halkı yanlış yönlendiriyor, barış görüşmelerini teşvik etmeye yönelik diplomatik çabaları engelliyor, Ukrayna halkının acılarını uzatıyor ve dünyanın enerji ile gıda tedarik zincirlerini bozuyor.

BM’DEN GIDA UYARISI

Birleşmiş Milletler (BM) çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna ihtilafının küresel gıda üretimini ve arzını etkilediği için günlük olarak yeterince yemek yemeyen insan sayısının “korkunç” seviyelere ulaşacağı konusunda uyardı. Ek 47 milyon insanın Ukrayna’daki çatışmanın doğrudan bir sonucu olarak “kriz veya daha kötüsü” noktasına kadar gıda güvensizliği haline geleceğini tahmin ediyor. Bu, 2021’de çatışma, aşırı hava koşulları ve koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerinin “toksik üçlü kombinasyonu” nedeniyle akut gıda güvensizliği yaşayan 53 ülkede yaklaşık 193 milyon kişiye ek olarak.

Milyonlarca insan açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya çünkü Washington, çabalarını çatışmayı sona erdirmeye ve birçok ülkenin akut gıda ihtiyaçlarını karşılamak için gereken acil insani eylemleri desteklemeye adamak yerine, Ukrayna’da çatışmayı uzatmak için yalanlar yayıyor.