China Daily

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile geçen hafta çarşamba günü Kuveyt’te görüştü. Bu Blinken’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinin ilk programında olmayan bir görüşmeydi ve ABD’nin DSÖ’nün Çin’de başka bir koronavirüsün kökenini belirleme araştırmasına desteğini göstermesi için düzenlendi.

Toplantı ve amacı ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın toplantı ile ilgili yaptığı açıklamayla çelişki içinde. Price açıklamasında Blinken’ın “soruşturmanın bundan sonraki evresinin zamanında, kanıtlara dayanan, şeffaf, uzmanların yönettiği ve müdahaleden uzak olması gerektiğini vurguladığını” söyledi. ABD’nin Çin’i kökeni belirleme çabalarının tek konusu yapması için DSÖ’ye yaptığı baskı, bu önceki ABD yönetiminin de denediği bir şeydi. Joe Biden yönetiminin Donald Trump yönetiminden bu bayrağı devralmasının nedeni, dünyanın dikkatini ABD’nin salgının muhtemel kaynağı olabileceği konusunda biriken kanıtlardan başka yere çekmenin en iyi yolu olduğuna inanması.

ABD dışişleri bakanının DSÖ başkanına yüz yüze baskı yapmasına neden olan ve böylece Çin’i hedef alan suçluluk iddiasının mimarının ABD olduğunu açıkça gösteren şey, Çin’in DSÖ’nün ülkede ikinci bir köken belirleme araştırması yapma önerisini açıkça reddetmesidir.

ABD’NİN TUTUMU SİYASİ AMAÇLI

ABD’nin DSÖ’yü Çin’de yapmaya teşvik ettiği araştırma siyasi amaçlıdır ve ABD’nin DSÖ’nün herkese, her yerde sağlıklı bir yaşam sürdürmek için eşit şans verme misyonuna küstah bir müdahaledir. Trump yönetimi açıkça DSÖ’yü ve faaliyetlerini yöneten bilimi açıkça kınadı. Ve örgütün desteğe en çok desteği olduğu bir zamanda, ABD’yi örgütten çekerek ve ABD’nin ödemesi gereken ödentileri durdurarak desteğini çekti. Biden yönetimi bu kararı iptal etmesine rağmen, DSÖ’nün ocak ayında Wuhan’da yaptığı araştırmayı açıkça eleştirdi ve hatta araştırmacıları sorumlu tutmakla tehdit etti ve DSÖ’nün yerine Çin’de kendi araştırmasını yapmak istediğini açıkladı.

ABD’nin, diğer ülkelerle eşit statüsü ile hiçbir şekilde yetinmediği için, DSÖ’ye sadece kontrolünü ele geçirmek için döndüğü açıktır. Biden yönetimi selefi ile karşılaştırıldığında, sadece ABD’nin istediklerini yapması ve sağlık örgütünü kendi kuklası haline getirmek için DSÖ’ye baskılarını artırdı.

Uluslararası toplumun DSÖ’nün 16 Temmuz’da açıkladığı ikinci köken araştırması planının açıkça küresel sağlık kurumunun çoktan ABD’nin siyasi baskılarına ve zorlamasına boyun eğdiğinin farkına varması gerekir. ABD, bunun salgını kontrol altına alma çabalarına nasıl zarar verdiğine bakmaksızın, şimdi açıkça bu olayı Çin’e karşı kampanyasında kullanmak istiyor.

Şimdiye kadar, araştırmalar insanların yüzde 80’den fazlasının köken araştırma çalışmalarının çoktan siyasileştirildiğini düşündüğünü gösterirken, 60’tan fazla ülke DSÖ’ye kökeni araştırma çalışmalarının siyasileştirilmesine izin vermemesi için başvurdu. Dünyanın tarafsızlığını sürdürebilmesi ve ABD’nin baskılarına direnmesi için DSÖ’yü desteklemesi gerekir. Kökeni belirleme çalışmalarının ikinci aşaması önceki çalışmanın bulgularına dayanmak ve ABD dâhil farklı ülkelerde sürdürülmek zorundadır.