People’s Daily Online

Son birkaç yıldır bazı Amerikalı siyasetçiler, Xinjiang, Hong Kong, insan hakları ve Covid-19 salgınının kökenini belirleme gibi konularda Çin’e iftira atarak, kamuoyunu, dünyayı yanlış yönlendirmeye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), egemenliğini korumaya çalışıyorlar. Bu tam olarak geçen yüzyılda oynadıkları aynı oyunlardır.

ABD, kökleri Birinci Dünya Savaşı sırasında Woodrow Wilson yönetiminde Kamu Enformasyon Komitesi’ne kadar uzanabilen en eski yapısal ve hükümet öncülüğündeki propaganda makinelerinden birine sahip. Franklin Roosevelt rejimi dönemindeki Savaş Enformasyon Ofisi’nden, Barack Obama’nın Ulusal Stratejik İletişim Sistemi’ne kadar, ABD propaganda makinesi, kapsamını genişletmeyi ve şimdi beyin yıkama ve zihin kontrolü geliştirme sistemiyle “övünen” takım çantasını genişletmeyi hiçbir zaman durdurmadı. Hollywood filmlerinden medya kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerinden çevrim içi spam mailler gönderen kimselere kadar ABD propaganda zincirinin farklı parçaları, gerçekleri çarpıtmayı ve kızgınlıkları körüklemeyi amaçlayan içi boş, ideolojik ön yargılı sloganlar ve yanlış düşüncelerle bütün dünyadaki insanların beynini yıkamak için yakından iş birliği yapıyor. 

ABD’NİN TAKTİK KİTABI

ABD hükümeti, Aralık 2021’de yeni bölünmeleri kışkırtan, ABD’nin içinden ve dışından birçok eleştiri alan ve şüpheyle yaklaşılan siyasi bir saçmalık olan ideolojik çatışmaları kızıştırmak için sözde “Demokrasi Zirvesi”ni toplayarak ve sözde “otokrasiye karşı demokrasi” ikili anlatımını yaratarak, Truman Doktrinini canlandırdı. Washington aynı zamanda dünyada en yüksek vaka sayısı ve ölü sayısına sahip olma gerçeğini tamamen yok sayarak, Bloomberg’in geçen yılki “Küresel Salgına Karşı Sıralaması”na göndermede bulunarak, salgınla mücadelede küresel çabalarda üst sırada yer aldığını iddia etti. 

Kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçlayan ABD taktik kitabı gerçekte herkesçe bilinen bir sırdır. Colin Powell, bunun tipik bir örneğidir. Eski ABD Dışişleri Bakanı Powell, 2003 yılında Birleşmiş Milletler (BM) konferansında sahte kanıtlar sundu, Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğuna dair dünyaya yalan söyledi ve Irak Savaşı’nın yolunu açtı. Adrian Zenz, diğer bir örnektir. ABD’nin desteklediği sözde “araştırmacı”, ABD’nin kendi gizli siyasi amaçları için Xinjiang ile ilgili söylentiler ve yalanlar uydurarak, dikkatleri üzerinde toplamak ve Çin’i iftira atmak için sahte haberlere başvurma girişiminde bulundu. 

Julian Assange’ın bütün bunlardan haberi var. WikiLeaks’ın kurucusu ve yasa dışı uygulamaları ifşa eden Assange, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki savaş suçlarını ortaya çıkardığı için ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir ve hatta CIA tarafından kaçırılabilir ya da öldürülebilir. ABD, kirli sırlarını gizlemek ve örtbas etmek amacıyla faaliyetlerini genellikle eylemlerini “kamu diplomasisi” ya da “stratejik iletişim” olarak adlandırır. Ancak gerçek sonunda ortaya çıkacak. Washington bir süre tüm insanları ya da her zaman bazı insanları kandırabilir, ancak herkesi her zaman kandıramaz.