Global Times / Ai Jun

The Washington Post (WP) çarşamba günü “Çin karşıtı, Asya karşıtı demek değildir” başlıklı bir makale yayınladı. Bu makale sanki Asya karşıtı nefret suçlarına karşı duruyor gibi görünürken, aslında sadece daha fazla nefret üretiyor.

Görüş bölümünde yayınlanan makale Çin’e karşı temelsiz suçlamalarla dolu. Makale, “mevcut Asya-karşıtı şiddet salgınının merkezi nedeni (Covid) salgınının sarsıcı ölü sayılarına ve Çin’in bu konuda sorumlu tutulamayacağından duyulan kızgınlık olduğunu” ileri sürüyor. Ayrıca Çin’i Amerikalıların kolektif kızgınlığını azaltmak için “salgını kötü idare etmesi” nedeniyle özür dilememekle suçluyor.

Böyle bir söylem temel olarak ırkçı nefret suçlarının haklı olduğunu çünkü insanların öfkeli olmak için iyi nedenleri olduğunu ileri sürüyor. Başka bir deyişle, Asya-karşıtlığının yanlış olduğunu ama Çin karşıtlığının bir şekilde haklı olduğunu söylüyor. Makalenin dengesiz, merkezi teması bu.

Beijing Uluslararası Araştıralar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Okulu Profesörü Xu Liang, Global Times’a çarşamba günü yaptığı açıklamada makale yazarının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) politikasını anlama biçimini gösterdiğini söyledi.  Bu yüzden WP, Çin’i Asya’dan ayırıyor ya da Çinlileri Asyalılardan. Xu açıklamasında, “Diplomatik olarak, bu taktik Asya’yı böler, bunun amacı da ABD’nin Çin karşıtı kampına daha fazla Asya ülkesini çekmek. İç politikada ise, Çinli Amerikalıları ABD’deki diğer Asyalı etnik gruplardan izole edebilir.” ifadelerini kullandı.

Ancak makalenin yazarı, “Beijing’i hedef alan söylemlerin ezici çoğunluğu soyut bir jeopolitik rekabetten değil, fakat Çin’in Xinjiang’daki soykırımı, Tibet’te yoğunlaşan baskılar, Hong Kong’da demokrasinin parçalanması da dâhil somut şikâyetlerden kaynaklanıyor” derken, kendi iyi ayarlanmış siyasi hesaplarının farkında değilmiş gibi yapıyor.

Bu suçlamaların ne kadar sorumsuz ve temelsiz olduğuna bakmaksınız, iddia neden ve sonuçları birbirine karıştırıyor. ABD’nin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Tibet Özerk Bölgesi konusunda Çin’in işlerine saldırma konusunda uzun bir geçmişi var. 

Bu makaleyi yazan “Tenzin Dorjee” ile ilgili yapılan basit bir arama, kendisinin bir zamanlar ABD merkezli Ulusal Demokrasi Vakfı’nda çalıştığını gösteriyor. Bu vakıf kesinlikle bazılarının “CIA” cephe kurumu dediği bir kurum ve CIA’in siyasi rejim değiştirme programlarını üstlenmiş durumda. Bu Dorjee’nin makaledeki siyasi tutumunun kaynağını ya da makaledeki gizli amacını açıklayabilir. Yine de birinin Çinlileri ABD’deki Asyalılara karşı sistematik ırkçılıktan ayırabileceğine inanmak saçmadır.

NEFRET SUÇLARINA MAZERET ARAMA GİRİŞİMLERİ

Başka bir vaka; ABD’deki Science dergisinde görüş kısmında 2 Nisan’da yayınlanan “Asyalı Amerikalıları hesaba katmak” makalesi, ABD’yi değerlendiriyor ve “Asyalılara karşı şiddetin ve ayrımcılığın az kabul edilen tarihinin 150 yıldan eski bir tarihi olduğunu” bildiriyor. Asyalı Amerikalıların “bütün kadınlar arasında liderlik pozisyonuna atanma ihtimali en az olanlar olduğunu” ve “ABD tarihinin Asyalı karşıtı şiddet, kadın düşmanlığı, yerlici ayrımcılık ve yasal dışlama ile dolu olduğunu, bunların hepsinin ders kitaplarında ve üniversite müfredatlarında olmadığını” dile getiriyor.

Bunların Covid-19 ile herhangi bir ilişkisi var mı? Çin ile büyük güç oyunu ile de bir ilişkisi yok, bu kesin. Hakikat, bir göçmen ülkesi olan ABD’nin aslında Minnesota Üniversitesi Göçmen Tarihi Araştırma Merkezi Rudolph J. Vecoli Chair Kürsüsü Başkanı Erika Lee’nin söylediği gibi bir eşik bekçisi ülke olması.

Dorjee ya da WP’dan önce de ABD’de devam eden, şok edici nefret suçlarına mazeret arama girişimleri oldu, bunlar da ABD’nin kendi tarihini biraz açıklayabilir. Irkçılık oldukça fazla Amerikalının kalplerinde derin bir yer edinmiş durumda. Ve şimdi bazıları salgın ve Çin’i günah keçisi olarak gösteriyor.

“Adlara göre iş yeri ayrımcılığı” gibi başlıklara bir göz atın. İş ırkçılığa geldiğinde önde gelen Asyalı insanların milliyetlerinden hiç bahsedilmiyor. Bazı dengesiz beyaz Amerikalılar Asyalı geçmişe sahip insanlara vahşice saldırdığında bunların Asyalı mı yoksa Çinli mi olup olmadığına bakmıyor. Bu ayrım gözetmeyen bir şiddet.

Dolayısıyla WP makalesi birçok düzeyde yanlış. En kötüsü de açıkça başka bir ülke ve halkına karşı düşmanlığı körüklüyor.

Bu ABD’nin hem bazı politikacıların hem de medya kanallarının, kamuoyunun dikkatini hükümetin kötü performansından başka yöne kaydırmak için kullandığı eski bir numara. Yine de sonunda zarar görecek olan değişik etnik grupların evi olan ABD’nin kendi toplumunun istikrarı. Dolap uzun sürdürülürse sadece ABD’deki artan şiddeti körükleyecektir.