China Daily

Washington Post’un 1 Eylül tarihli “Virüsün kökenini avlamak” başlıklı başmakalesi, Covid-19’un kökenleri hakkındaki gerçekleri çarpıtıyor ve bu okuyucular için ciddi şekilde yanıltıcı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Çin büyükelçiliğinin sözcüsü, yayın kuruluna bir mektupla yanıt vererek mektubunun yayınlanmasını istedi, ancak reddedildi. Bundan sonra Washington Post, SARS-CoV-2’nin Çin laboratuvarlarından sızdırıldığını iddia eden başka başyazılar ve mektuplar yayınladı. Bu, Washington Post’un bilime, gerçeklere veya basın ve ifade özgürlüğüne saygı duymadığını gösteriyor; objektif ve adil seslere kulak vermiyorlar. Büyükelçiliğin salı günü web sitesinde yayınladığı mektup şöyle:

1 Eylül tarihli “Virüsün Kökenini Avlama” başlıklı başmakalede “Çin, bu yılın başlarında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ortak bir görev sırasında ciddi engeller yarattı. Son zamanlarda hükümet sözcüleri Fort Detrick’teki ABD Ordusu Tıbbi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma Enstitüsü’nün araştırılmasını talep ettiler. Çin bir şeyler saklıyor gibi görünüyor. Ne?” denildi.

Bu tamamen asılsız bir iddiadır.

Çin, köken izleme çalışmaları için DSÖ uzmanları tarafından iki kez ziyaret edildi ve onlara tam erişim sağladı. Listelerindeki her siteyi ziyaret ettiler, istedikleri her bireyle tanıştılar ve istedikleri tüm veriler sağlandı. Köken takibine kapılarını kapatan ve gerçeği kasten örten, ABD’dir.

FORT DETRICK, ABD’DEKİ TEK ŞÜPHELİ LABORATUVAR DEĞİL

Fort Detrick’e karşı duyulan önemli şüpheler yüzünden ki, sadece Çin tarafından da değil, ABD de dâhil olmak üzere birçok ülkenin medyası ve uzmanları soruşturma talep etti. Fort Detrick uzun süredir koronavirüs çalışmaları ve modifikasyonu ile uğraşıyor. Ayrıca birden fazla biyogüvenlik olayı yaşadı. 2001’de ABD’de bir şarbon hastalığı saldırısında beş kişi öldü ve şüpheli Fort Detrick ile ilişkiliydi. 2009 yılında, bazı patojenlerin laboratuvar veri tabanında listelenmemiş olması nedeniyle laboratuvar araştırmalarının bir kısmı askıya alındı. 2014 yılında laboratuvar, zehirli atıkların imhasıyla ile ilgili bir davaya ilişkin yasal boşluklara karışmıştı.

Haziran 2019’da laboratuvar ciddi güvenlik olayları nedeniyle kapatıldıktan sonra, ABD’de Covid-19’a benzer semptomları olan bir hastalık ortaya çıktı. Örneğin, Temmuz 2019’da Fort Detrick’e yalnızca bir saatlik sürüş mesafesindeki Virginia eyaletinin Greenspring kentinde 54 kişi öksürük ve zatürre gibi solunum semptomları sergiledi. Aynı ay Wisconsin’de elektronik sigara kullanımıyla bağlantılı olduğu iddia edilen gizemli bir zatürre salgını rapor edildi.

Fort Detrick, ABD’deki tek şüpheli laboratuvar değil. Kuzey Carolina Üniversitesinden Ralph Baric’in ekibi, koronavirüsleri sentezleme ve değiştirme konusunda son derece gelişkin bir kabiliyete sahiptir. Ocak 2015 ve Haziran 2020 arasında Kuzey Carolina Üniversitesi, genetiği değiştirilmiş organizmaları içeren 28 laboratuvar olayını Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne bildirdi.

Bu olayların altısı; SARS, MERS ve yeni koronavirüs dâhil olmak üzere koronavirüs ailesini içeriyordu. Toplamda, sekiz araştırmacı enfekte olmuş olabilir. Ancak rahatsız edici bir şekilde virüse maruz kalan personelin çoğu işlerine ve hayatlarına sadece maske takma ve ateşi kaydetme önlemlerini alarak her zamanki gibi devam ettiler. Ayrıca pandeminin gerçek zaman çizelgesi de yeterince ilgi görmedi. Çin ilk Covid-19 vakasını bildirmeden önce ABD, İtalya ve diğer ülkelerde Covid-19’a çok benzer vakalar olduğu bildirildi. En az beş ABD eyaletinde, ABD’de teyit edilen ilk vaka açıklanmadan önce enfeksiyonlar görülmüştü.

KÖKEN İZLEME DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDE YAPILMALI

ABD medyasında yer alan son haberlere göre, ABD’de yaşanan ilk Covid-19 ölümü, daha önce yetkililerin duyurduğu Şubat 2020’den birkaç hafta önce, Ocak 2020’nin başlarında gerçekleşti. İtalya, 2020’de yaklaşık bin gönüllünün kan örneğini test etti ve bu gönüllülerin 111’inde antikorlar pozitif çıktı. Alınan en erken örnekler, Ekim 2019’un ilk haftasında toplandı. Bu durum antikor sonucu pozitif olan gönüllülerin Eylül 2019’da muhtemelen enfekte olduklarını düşündürdü.

Yukarıdaki bilgiler açık kaynaklardan alınmıştır. Çin tarafı tarafından uydurulmamış ve insanların dikkatini başka yöne çekmek için paylaşılmamıştır. Gelecekte benzer pandemileri gerçekten önlemek istiyorsak, gerçeği hak ediyoruz. Salgının kurbanları olarak Çin halkının şunu sormak için yeterli nedeni var; ABD tarafı laboratuvar sızıntısı teorisinde ısrar etmeye devam ediyorsa, Fort Detrick’i ve UNC’yi (ekibini) uluslararası soruşturmaya açmak zorunda değil mi? Köken izlemenin dünyanın birçok yerinde yapılması gerekmez mi?