CRI Türk Dış Haberler Servisi

Japonya’da yapılan parlamento seçimleri ardından Fumio Kishida önderliğindeki LDP koalisyonunun zaferi Washington’da Asya-Pasifik üzerinde yeni bir dönemi de başlatmış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Japonya gibi müttefikleri ile Pasifik’teki savunma harcamalarını yükünü paylaşma isteğini gündeme taşıyor. Ancak Washington’daki umutlar ile Japonya’nın 2023 maliyesi bütçesi üzerindeki tartışmalar yoğunlaştıkça iki müttefik arasındaki fikir ayrılığı daha belirgin hâle dönüşüyor.

Komeito (Yeni Barış Partisi) Başkanı ve Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) koalisyon ortağı olan Natsuo Yamaguchi, LDP’nin Japonya’nın savunma bütçesini mevcut ölçekten 1 civarında artırabileceği önerisine ilişkin tutumu sorulduğunda, “Savunma bütçesini güçlendirmek mümkün olsa da, ani bir ikiye katlamanın halkın anlayışını kazanacağını düşünmüyorum.” dedi.

TAKAICHI’NİN KAMPANYASI DESTEK Mİ KAZANIYOR?

Nikkei Asia gazetesi, Japonya’nın savunma harcamalarını artırma konusundaki tartışmalara LDP’nin politika şefi olan şahin aday Sanae Takaichi’nin eylül ayındaki seçim kampanyası olan savunma harcamalarının seviyenin iki katına çıkarılmasını önermesinin ardından çekiş kazandığını söylüyor.

Japonya Savunma Bakanlığı 2022 mali yılı için 5,4 trilyon yen (47 milyar dolar) talep etti. Takaichi’nin önerdiği gibi 10 trilyon yenlik bir artış, 40 milyar dolardan fazla ek bütçe anlamına geliyor. Bu miktarın müttefik ABD için yeni bir silah pazarı oluşturması mümkün.

ÇELİŞKİLER ŞEKİLLENİYOR

Kantei, 2021 mali yılı için 5,34 trilyon yen (52,6 milyar dolar) tutarında bir savunma bütçesini onaylamıştı. Bütçe 2020’ye göre yalnızca yüzde 1,1 artarken, savunma harcamalarında art arda dokuz yıl boyunca istikrarlı bir büyüme kaydedildiği görüldü. Seçimlerden önce Savunma Bakanı Nobuo Kishi ve Kabine Sekreteri Katsunobu Kato, Japonya’nın 1976’dan beri genel uygulama olduğu gibi savunma harcamalarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 1’inin altında kalmasına yönelik politikanın izlenmediğini açıklamıştı. Bu durum Japonya’nın proaktif bir savunma politikasını geçeceğinin habercisi olarak yorumlanıyordu.

ABE İLE BAŞLAYAN SÜREÇ DEVAM MI EDECEK?

ABD-Japonya ilişkisinin Shinzo Abe yönetimi altında gelişimi uzmanların ortak görüşü. Abe’nin yaklaşık sekiz yıllık iktidarı, onu Japon tarihinin en uzun süre görev yapan başbakanı yapmıştı. ABD ittifakına istikrar getirdi ve Washington ile Tokyo’nun “özgür ve açık bir Hint-Pasifik” bayrağı altında uyumlu hale getirmesini sağladı.

Abe’nin halefi Yoshihide Suga, Abe’nin yönetiminin tamamı boyunca başbakanın politikalarının uygulayıcısı olan baş kabine sekreteri olarak görev yapmıştı. Bu durum Suga’yı Abe’nin tamamlayıcısı olarak tanımlıyordu.

ABD’li uzmanlar Kishida’yı Abe döneminin “üçüncü bölümü” olarak görmeyi umut etseler de durumun değişebilme olasılığı sık sık ABD’li strateji uzmanları tarafından gündeme taşınıyor.