China Daily

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen hafta cuma günü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştü. Bu görüşme, Biden ocak ayında göreve başlamasından bu yana iki lider arasındaki ikinci telefon görüşmesi oldu. Samimi, etraflıca ve geniş kapsamlı görüşmede iki lider Çin-ABD ilişkileri ve ortak kaygı konuları üzerinde görüş alışverişinde bulundu.  

En büyük gelişmekte ve gelişmiş iki ülke olarak Çin ile ABD arasındaki ilişkiler büyük önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Xi’nin dediği gibi ilişkiyi doğru yapmak isteğe bağlı değil, her iki ülkenin de yapması ve iyi yapması gerekli bir şeydir. 

Çin-ABD ilişkileri ciddi zorluklar yaşıyor ve her iki tarafın geçmişte iyi ilişkiye sahip olduğu alanlarda bile sürtüşmeler söz konusu. Temel sebep Washington’ın Çin’e yönelik yanlış tutumunda yatıyor, bu da Çin’in modernleşme sürecini geciktirme girişimi anlamına geliyor.

KÜRESEL İŞ BİRLİĞİ HERKES İÇİN BİR ZORUNLULUK

Bu yanlış düşüncenin önderliğinde ABD sürekli olarak Çin’in önemli çıkarlarına sıkıntı çıkarıyor ve Çin’e yönelik düşmanca bir tutum benimsiyor. ABD’nin yaptığı şey her iki ülkenin yanı sıra dünyanın geri kalanının çıkarlarına da zarar veriyor. ABD’nin bunu düzeltmesinin zamanı geldi. Hiçbir ülke tek başına küresel durumda benzeri görülmemiş değişimlerin ve Covid-19 salgının yarattığı güçlüklerin üstesinden gelemez. Küresel iş birliği herkes için bir zorunluluktur. İki ülkenin etkili biçimde iş birliği yapıp yapmaması, uluslararası toplumun karşı karşıya kaldığı bütün ciddi güçlüklerle baş edip edememesi konusunda anahtar öneme sahiptir. Ancak top ABD tarafındadır. 

ABD, Çin’in yükselişini kontrol altına alabileceği ve Çin’in koşulsuz iş birliği yapabileceğine dair hayalinden vazgeçmelidir. Çin-ABD ilişkilerinin tarihi, iki taraf birbirlerinin temel çıkarları ile endişelerine saygı gösterir ve farklılıklarını uygun biçimde yönetirse, iş birliği için sağlam bir zemin bulabileceğini kanıtlıyor. 

ABD, ÇİN İLE KARŞILIKLI SAYGI VE EŞİTLİK TEMELİNDE ÇALIŞMALI

Uluslararası toplum, Çin ile ABD’nin iklim değişikliği, salgının önlenmesi ve kontrolünün yanı sıra küresel ekonomik toparlanma gibi önemli konularda iş birliğini güçlendirebileceği umudunu defalarca dile getirdi. ABD de birçok kez Çin ile daha fazla diyalog ve iş birliği umduğunu açıkladı. Şimdi ABD’nin samimi olduğunu göstermesinin zamanı geldi. 

Çin ile ABD, 1971 yılında diplomatik ilişkileri kurmalarından bu yana iki ülke arasındaki iş birliği dünyaya fayda sağladı. İki ülkenin ilişkilerini yeniden doğru yola sokmasının zamanıdır. Bunu yapmak için ABD yaklaşımını düzeltmeli ve Çin ile karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde çalışmalıdır.