Global Times

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı ‘’diplomatik boykot’’ ifadesini kullanmaktan kaçınmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) pazartesi günü Joe Biden yönetiminin Beijing 2022 Olimpiyat Kış Oyunları’na resmi heyet göndermeyeceğini açıkladı. Sözde Demokrasi Zirvesi’nden sadece üç gün önce yapılan açıklama, görünüşe göre zirvenin propagandasını yapmaya hizmet ediyor.

ABD’li sporcular Beijing Olimpiyatları’na normal olarak katılacaklar, dolayısıyla diğer ülke ve bölgelerden de sporcular katılacak. Başarılı Kış Olimpiyatları’nın büyük resmi belirginleşti ve Olimpiyat ruhu ve geleneği daha da ilerleyecek. Washington yönetiminin resmen açıkladığı resmi bir heyetin yokluğu, yüksek düzeyde narsisizmin yanı sıra kendilerini çok ciddiye aldıkları gerçeğini gösteriyor. Çin halkı onlara sadece ‘’Ne dedin? Ne olacak yani?’’ yanıtını verecek. 

ABD’nin açıklaması, Çin’e yönelik, çok fazla hayal gücü ya da endişe yaratmak için internet çağında çoktan miadını doldurmuş Xinjiang’da ‘’insan hakları ihlalleri’’ ve ‘’devam eden soykırım’’ konusundaki karalamanın tekrarlanmasıyla geldi. İnsanların bu açıklamadan aldığı tek mesaj, ABD’nin Beijing Kış Olimpiyatları çok yaklaştığı dönemde Çin’e bir kez daha düşman olmasıdır.  

ABD’nin taktiğini herkes biliyor – Çin’e kusur bulmaya teşebbüs ediyor ve uluslararası alanda Çin karşıtı faaliyetler yapıyor. ABD’nin yaklaşan Kış Olimpiyatları konusunda sessiz kalması garip olurdu. ABD, Beijing’de bir resmi ABD heyetinin bulunmamasını bir koz olarak görüyor ve Olimpiyat ruhu pahasına müttefikleriyle birlikte hareket etmeye çalışarak, Washington’un ümit vermeyen ve kötü niyetli diplomasisini gösteriyor. 

ABD’li politika yapıcılar sürekli olarak değişiyor. Sonuç olarak görevdekilerin hepsi ileriyi göremiyorlar. Ve onlar gerçek etkisini göz önüne almadan muhtemel her şeyi abartma eğilimindedirler. Hepsinin önemsediği dikkat çekmek ve siyasi olarak gösteriş yapmaktır. Çin halkı için ABD heyetinin yokluğu Çin güvecinde yüzen kabarcıklar gibidir. Oldukça çok az insan onları görmezden gelir ve yemeğin tadını çıkarmaya devam ederdi. Diğerleri ise o kabarcıklardan kurtulmak için kaşık kullanırdı.  

Çin halkı artık ABD’nin oynadığı önemsiz oyunlarına şaşırmayacak. Bir yandan Washington’ın düşmanlığının tamamen farkındayız, diğer yandan ABD Çin toplumundaki halesini kaybetti. ABD’nin nasıl gerçekçi olmayan bir ülke haline geldiğine tanıklık ediyoruz. ABD saçma sapan konuşabilir ve her şeyi berbat edebilir. Washington’a yönelik beklentimiz, ‘’Tamam bir holiganla karşı karşıya geldik’’ seviyesine indi. Bu Çin-ABD ilişkilerindeki ‘’tiksindirici’’ sorunlara direnme becerimizi oldukça destekledi. 

Gelecekte Çin halkı artık ABD ile ilişkileri tamamlayıcı bir şey olarak görmeyecekler. Aksine ABD’nin Çin ile ilişkisi ve ABD’li yetkililerin Çin’in adını vermeden nasıl konuşacaklarını bilmemeleri gerçeği yüzünden, Çin’in başarısını ve bütün dünyadaki önemli güçlerin gözünde benzeri görülmemiş önemini hissettik. Bizim başarımızın herhangi bir dış güçten belge almasına gerek yoktur. Kendimize olan güvenimiz artık önemsiz meselelere canımızı sıkmamamıza veya onlara olan ilgimizi kaybetmemize yol açtı. 

ABD’nin yanlış şekilde yaşama tercihine karışmayın, ABD’li yetkililerin Kış Olimpiyatları’na çok önemli bir marka olarak katılmayarak kendilerini eğlendirmelerine izin verin. Bir gün yabancı kentlerdeki umumi tuvaletleri kullanmak için ücret isteyebilecek kadar küstah olabilirler. 

ABD’nin şu anda en fazla ihtiyaç duyduğu şey kaybettiği anlayışını geri kazanmaktır. ABD, Kış Olimpiyatları’ndaki performansında katiyen bir marifet göstermediğini, neredeyse düzensiz bir çizgide seyrettiğini bilmelidir.