CGTN / John Gong

Biden yönetiminin Covid-19 salgınının ardından ekonomik stratejisi, bugünlerde Washington’daki her soruna karşı tipik bir Demokrat derde deva türü olan steroidler üzerine mali politika olarak nitelendirilebilir.

Sam Amca tarafından salgının yol açtığı durgunlukla mücadele için şimdiye kadar ekonomiye akıtılan paraların hesabı burada. Altı ay önceki ilk 2 trilyon dolarlık yardım paketinin üstüne, Aralık 2020’de Trump yönetimi tarafından 900 milyar dolarlık bir yardım paketi hayata geçirildi.

Biden yönetimi tarafından birkaç hafta önce 1,9 trilyon dolarlık yardım paketi çıkarıldı. Biden geçen hafta, Kongre’ye 2,3 trilyon dolarlık bir altyapı ve iş paketini daha yükledi. Başkan bu sefer istediğini elde edecek gibi görünüyor.

ABD Merkez Bankası (FED), anlaşılır bir şekilde rezerv değildir. FED, geçen mart ayından bu yana faiz oranlarını fiilen sıfır noktaya indirdi. Washington Post’a göre, FED ayrıca, her ay 120 milyar dolarlık varlık satın alma taahhüdünde bulunan çok çeşitli işlere krediyi genişletti ve şu anda 7,6 trilyon dolarlık bir bilançoya sahip bulunuyor.

Washington’ın standartlarına göre, bile bunlar toplamda çok teşvik edici şeylerdir. ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 30’una ulaşmış olan üç aşının karada hızla yaygınlaşmasıyla, ülke ekonomisinin nihayet yeniden açılacağına bahse girerim. Biden, aşı olmaya istekli olan tüm Amerikalılara erişimin açılması için 1 Mayıs tarihine kadar taahhütte bulundu.

Wall Street, yıl sonuna kadar güçlü bir toparlanma öngörüyor. Ancak sorun şu ki, ABD iyi bir ekonomik geri dönüşe hazırlanırken, dünyanın pek çok yeri dolar kaynaklı enflasyon sonucu hızla artan emtia fiyatlarından muhtemelen sıkıntı çekecektir. ABD, bugünlerde uluslararası pazarlarda ihracat için azalan bir rekabetçi ürünler listesi görüyor, ancak enflasyonu ihraç etmede oldukça iyi. Bu, bazı ülkelerin, özellikle gelişmekte olan çok fakir ülkelerin, kabul edilemeyecek kadar yüksek gıda fiyatları ve hatta bazı durumlarda gıda kıtlığı ile karşı karşıya kalmasına yol açabilir.

WALL STREET YIL SONUNA KADAR GÜÇLÜ BİR TOPARLANMA ÖNGÖRÜYOR

Bir salgının hemen ardından bu tür çatallaşan ekonomik toparlanma modeli, zengin ile fakir insanlar ve ülkeler arasındaki keskin bölünmüşlük, örneğin 1918 grip salgını gibi gerçekten tarihsel emsallere sahip. Amerika, 1930’lardaki Büyük Buhrana kadar on yıllık bir patlama döngüsünün tadını çıkardı, oysa dünyadaki diğer bazı fakir ekonomiler o kadar şanslı değildi.

Neyse ki, Çin ekonomisi muhtemelen dolar faktöründen gelen potansiyel ithal enflasyonu savuşturabilecek kadar sağlamdır. Riskler iki kaynaktan gelebilir. Bunlardan biri, 3,2 trilyon dolarlık döviz rezervinin doların değeri düşerken potansiyel devalüasyonudur. Dürüst olmak gerekirse, FED’nin enflasyon belirtileriyle faiz oranlarını derhal yükselteceği ve bu da doları güçlendireceği için, yakın gelecekte doların daha fazla devalüasyonunun olası olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca, Bank of China’nın New York şubesindeki insanların bu bağlamda kur riskine maruz kalmaları en aza indirgemek için işlerini yapacaklarına inanıyorum. Çin’in döviz rezervi, dolar cinsinden varlıklara yatırılan yalnızca yaklaşık yüzde 30’dur.

İkinci risk kaynağı emtia fiyatları ile ilgilidir. Örneğin bakır fiyatları, 2011’den bu yana son günlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çin, enerji ürünlerinden metal minerallerine kadar pek çok temel ürün çeşidinde dünyanın en büyük ithalatçısıdır. Daha yüksek ithal fiyatlar kesinlikle daha yüksek yurt içi nihai ürün fiyatlarına dönüşecek ve sonuçta enflasyon üzerinde baskı oluşturacaktır.

Emtia fiyatlarının neden olduğu enflasyon riski şu an için hala oldukça sınırlı gibi görünüyor, ancak Çin Maliye Bakanlığındaki iktisatçılar, işlerin hızla kontrolden çıkması ihtimaline karşı önlemler almaya hazır olsa iyi olur.