Xinhua / Gao Wencheng

İran’da mezar kazıcılar bütün gün çalışırken Hindistan’da krematoryum bacaları erimeye başladı. İki ülke Covid-19 vakalarında ve ölü sayılarındaki artışla mücadele ederken aşılara acilen ihtiyaç var.

Birçok ülkedeki dikkate değer aşı kıtlığının ortak bir neden Washington’ın çıkardığı büyük engeldir. Hindistan için bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) aşı üretimi için kullanılan ham maddeler üzerindeki ihracat kontrolleriyken, İran için aşı almasını engelleyen tek taraflı yaptırımlar.

Bu eğer kötü niyeti değilse bile bencil politikalarla ABD hayatları kurtarmak için küresel aşılama yarışında ahlaki pusulasını kaybediyor.

ABD, pazar günü Hindistan’ın üretimi artırmasına yardım etmek için aşı malzemeleri ihracatına koyduğu kısıtlamaları kaldırdığını söyledi. Böyle bir gecikmiş karar ABD’nin aşı fazlasının artan biçimde ifşa edilmesi ve Washington’ın aşı milliyetçiliğine karşı sert eleştirilerden sonra alındı.
Salgının ortaya çıkmasından bu yana ABD aşı anlaşmaları yapmak için koştu. Bloomberg’in Aşı İzleme programının son verilerine göre, küresel nüfusun sadece yüzde 4,3’üne sahip olan ABD dünyada üretilen korona aşılarının yüzde 22,7’sine sahip. Gelişmekte olan dünyanın birçok bölgesinde aşılara ulaşılamazken, NBC ocakta ABD’de her gün binlerce Covid-19 aşısı çöpe atıldığını duyurdu.

DÜNYA PANDEMİ İLE MÜCADELEDE DAHA FAZLA GECİKMEYİ KALDIRAMAZ

Washington küresel aşı tedarik zincirinin ana engelleyicilerinden biri haline geldi ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un koronavirüs aşılarının zengin ve yoksul ülkeler arasındaki dağılımında görülen “şok edici” dediği dengesizliği besledi.

Bu arada, salgının insanların hayat ve sağlık gibi temel insan haklarına etkilerine rağmen ABD, İran ile Venezuela gibi ülkelere karşı azami baskı kampanyasına devam etti ve bu ülkelerin ABD yaptırımları nedeniyle kapanan yabancı hesaplardaki paraları ile Covid aşısı almalarına zorluk çıkardı.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu aybaşında ABD’nin ilgili satıcılara baskı yaparak İran’ın 10 milyon doz aşı almasını engellediğini söyledi. Buna ek olarak ABD küresel aşı iş birliğini jeopolitik rekabetin bir parçası haline getiren hareketlere girişti.

Washington’daki bazı yetkililer, belirli ABD medya kuruluşları ile birlikte, Çin ve Rusya’nın ürettiği aşıların etkililiği üzerine asılsız şüpheler düşürmeye çalışarak, bu ülkelerin diğer ülkelerle aşı konusundaki iş birliğini karalamaya devam ediyor. İşin aslı, virüsü asıl siyasileştiren ABD’dir ve böylece küresel dayanışma ile iş birliğini ciddi biçimde zayıflatmıştır.

DSÖ Epidelomoglarından Maria Van Kerkhove, Washington Post’a aşı eşitsizlikleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ahlaki ve bilimsel olarak zalimce. Bir barut fıçısı üzerinde otururken, her yerde ateşler yakmaya çalışıyoruz.” dedi.
Washington’ın Yeni Delhi’ye yardım yapma açıklaması dünya için memnuniyet verici, çünkü bu ABD’nin koronavirüs konusunda iş birliğine dönüş yapacağının işaretini veriyor olabilir. Tek süper gücün sözleri ile hareketlerinin birbirini tutacağı ve olumlu katkılarda bulunacağı ümit edilir. Dünya bu savaşta daha fazla gecikmeyi kaldıramaz.