Cui Jia | China Daily

ABD’nin, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde sözde ‘’insan hakları sorunlarını’’ kışkırtma adımı, bir yönetim meşruiyeti krizinin yanı sıra ekonomik ve hatta Çin’in egemenliği krizlerini yaratmayı amaçlıyor.

ABD stratejisinin komploları ve yaklaşımları konusunda çarşamba günü yayımlanan bir rapora göre, ABD hükümeti son yıllarda, aklında tuttuğu güçlü bir Çin karşıtı konumla, ayrılıkçı tehditlere karşı durmak ve ulusal egemenliğini korumak gibi Çin’in temel çıkarlarına müdahale ediyor. Lanzhou Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Enstitüsü’nün yayımladığı raporda, Xinjiang bölgesinde karışıklık yaratarak Çin’i kontrol altına alma girişiminin temel bir strateji haline geldiğinin altı çizildi. 

ABD’NİN KUŞATMA AMAÇLI KIŞKIRTMASI

‘’ABD’nin Xinjiang’ı Karıştırma Stratejisi yoluyla Çin’i Kontrol Etme Kapsamında Kriz Politikalarının Komploları ve Yaklaşımları’’ başlıklı raporda, ABD hükümetinin, bölgenin terörizmle mücadele ve radikallikten arındırma önlemlerini kasten yanlış yorumlayarak ve hatta onları belirli etnik ve dini gruplarla ilişkilendirerek, Xinjiang’a sözde insan hakları sorunları konusunda iftira attığına işaret edildi.  Enstitüde görevli profesör ve raporun başyazarı Li Jie, daha fazla insanın stratejinin amacını göreceğini ve Xinjiang’daki insan hakları konusunda açık ve nesnel olacağını umduğunu söyledi. 

Li, ‘’ABD, ‘zorla çalıştırma’ ve ‘soykırım’ gibi temelsiz suçlamaları yayarak Çin’e saldırmak için ahlaki bir zemin yarattı. Bu adımın etnik ve sosyal çatışmaları kışkırtması da bekleniyor. Xinjiang, ABD’nin hedefi haline geldikten sonra bölgenin istikrarı ve uzun vadeli barış her zamankinden daha da önemlidir. Xinjiang istikrarlı bir bölge olarak kaldığı sürece ABD amacına asla ulaşamayacak’’ dedi.

ZORLA ÇALIŞTIRMA İDDİASI KRİZ ÇIKARMA AMAÇLI

ABD ayrıca, sözde ‘’zorla çalıştırma’’ adına yaptırımlar uygulayarak Xinjiang’da ekonomik kriz yaratmaya çalışıyor. Raporda dahası ABD’nin, Çin’i Uygurlara karşı ‘’soykırım’’ uygulamaya çalışmakla suçlayarak, merkezi hükümetin bölgede yönetiminin meşruiyetini sorgulamayı amaçladığı vurgulandı. 

ABD Temsilciler Meclisi 8 Aralık’ta, Xinjiang’da üretilmiş malların ithalatını daha fazla yasaklayacak ve Xinjianglı ortaklarıyla çalışan şirketleri hedef alacak sözde ‘’Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasa Tasarısı’’nı kabul etti. Bu tasarının yasalaşması için ABD Senatosu’nda kabul edilmesi ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

Li, ‘’Xinjiang’da üretilen mallara yaptırım uygulamak ABD için siyasi bir strateji haline geldiği için, Çin de Xinjianglı üreticilerin yeni uluslararası piyasalar bulması ve iç piyasada genişlemesine yardımcı olmak için adım atmalıdır.’’ diye konuştu. 

Li, ABD tarafından tehdit olarak görülebilecek ülkelerin, ABD’nin kendilerine, ABD’li siyasetçiler için genel bir uygulama ve etkili bir araç olan insan hakları adına saldırabileceğini anlaması gerektiğini sözlerine ekledi.