CRI Türk Dış Haberler Servisi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Birliğin Durumu konuşmasını geçen hafta gerçekleştirdi. Von der Leyen konuşmasında, Afganistan, Covid-19 ile mücadele, iklim değişikliği ve istihbarat iş birliği gibi geniş kapsamlı konulara yer verdi.

Global Times gazetesi söz konusu konuşmayı blokun bir yemini olarak yorumladı. AB’nin ortak yemini ise: “AB’yi jeopolitik bir güç haline getirme” zamanı olarak yorumlandı.

Toplantıda AB üyeleri arasında koordinasyon planı ve küresel iş birliğine ilişkin öneriler gündeme gelirken, halen devam eden ekonomik çalkantılara karşı güven mesajları verildi. Von der Leyen, AB’nin Covid-19 pandemisi ile mücadeledeki başarılarını sık sık dile getirerek üyeler arasındaki iş birliğini canlı tutmak istedi. Öte yandan yeni bir “Avrupa Çip Yasası”, “İklim Fonu”, “Afgan Destek Paketi” planı duyuruldu. Global Times yazarı Ai Jun’a göre en kritik nokta ise AB’nin bir “Avrupa Savunma Birliği” ihtiyacının vurgulanmasıydı. Avrupa’nın “daha aktif bir küresel oyuncu” haline geldiği belirtilen konuşmada, “Yeni bir hiper-rekabetçilik çağına” girildiğinin altı çizildi.

AVRUPA WASHINGTON’DAN BAĞIMSIZ BİR GÜÇ OLMA YOLUNA MI GİRDİ?

Ai Jun’a göre, AB artık büyük bir ekonomik oyuncu olmaktan memnun değil. Dünyada stratejik bir konumda jeopolitik kutba dönüşmeyi umuyor.

Von der Leyen’in konuşmasında, “Avrupa kendi başına daha fazlasını yapabilir ve açıkça yapmalıdır” sözleri ve AB Konseyi’nin Fransa başkanlığında bir “Avrupa Savunması Zirvesi” toplantısını duyurması bu tezi destekliyor. Çin Sosyal Bilimler Akademisi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü müdürü Feng Zhongping, Global Times’a verdiği demeçte, “Avrupa bloğu Washington’a olan bağımlılıklarını azaltmak istiyor. AB ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), küresel ilişkilerde, özellikle Çin stratejisinde yakın bir şekilde koordine olmuş gibi görünebilir, ancak aralarındaki ayrılıklar büyüyor.” dedi.

HEGEMONYA AB İÇİN BİR TEHDİT UNSURU MU?

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Sun Keqin ise, “ABD kendi hegemonyasını sürdürmeyi hedeflerken AB küresel düzendeki avantajını protesto etmek istiyor. Ekonomik olarak Washington, Çin ile bir ‘ayrışmayı’ teşvik ediyor, ancak çoğu Avrupa ülkesi, yalnızca kendi kalkınma fırsatlarını ve pratik çıkarlarını feda edecekleri için bu çağrıya karşı çıkıyor.” ifadelerini kullandı.