CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’in önde gelen sosyal medya platformu Weibo-Sina K-pop içerikleri paylaşan 21 hesabı 30 gün boyunca askıya aldı. Söz konusu hesapların yasa dışı bağış topladığını açıklayan Weibo, kullanıcıların daha dikkatli olmaya çağırdı.

Kısıtlanan 21 hesabın içerisinde, Blackpink, BTS ve kadın hayranına tecavüzden gözaltına alınan EXO grubunun üyesi Kris Wu’nun hayran sayfası da yer alıyor.

Weibo’dan yapılan açıklamada, hesapların irrasyonel içerik yaydığını ve takipçileri yanlış yönlendirdiğini söylendi. Platform, “Weibo, zaman veya yer ayırt etmeksizin ‘fan sayfalarını’ düzeltme çabalarını hızlandırıyor.” dedi.

HAYRANLAR SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN DOLANDIRILDI

Global Times’ta yer alan haberlerde, BTS hayran sayfası, diğer platformlardaki hayran gruplarıyla koordineli olarak, Jeju Air’den özel olarak kiralanmış bir uçak ile grup üyesi Park Ji-min’in ekim ayındaki doğum günü kutlamalarına katılmak için para toplamaya başladı. Hayran kulübünün, üç dakikada 1 milyon yuan (150 bin dolar) ve bir saatte 2,3 milyon yuan topladığı kaydedildi.

Bu hesapları yöneten şahısların, yoğun ilgiden ötürü kura çekimi ile sınırlı sayıda hayranı Güney Kore’deki konserlere ve anlaşmalı K-pop şirketlerine götürdüğü diğer şahısların paralarının ise geri verilmediği haberde yer alanlar arasında.

Öte yandan, hayran gruplarında popülerlik yakalamak isteyen kullanıcıların grup liderleri ile iletişime geçip daha fazla ücretler karşılığında, Güney Koreli yıldızlar ile birebir görüşme talep ettiği ortaya çıktı.

KÜRESEL PİYASADA İLERLEYEN TEHLİKE

K-pop grupları özellikle 11-18 yaş bireyler üzerinde büyük etki yaratıyor. Çocukların cinsel gelişimleri için olumsuz etkiler yaratabildiğinin altınız çizen uzmanlar bu grupların kurulu düzene yumuşak başkaldırı gibi görünen, antitez şeklinde çıkan ve müzik yoluyla ifade bulan bir alt kültür olarak tanımlıyor.

K-pop içerikleri ile mücadele kendi vatanı olan Güney Kore’de de söz konusu. Müstehcen veya rahatsız edici sözler ve görüntüler gibi nedenlerden dolayı birçok K-pop içeriği Güney Kore’de ulusal yayın yapan kanallarda yasaklanmış durumda.

TÜRKİYE’DE BAKANLIK İNCLEME BAŞLATTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul’da üç kız çocuğunun Güney Kore’ye gitmek için evden kaçması üzerine K-pop akımını incelemeye aldı. Sosyal medyada K-Pop’un yasaklanmasını talep eden kampanyaları yakından izleyen Aile Bakanlığı, 7/24 sosyal medya takibi, mahremiyet eğitimi ve mobil ekiplerle bilgilendirme gibi bir dizi program yürütüyor. Bakanlık, zararlı görülen içeriklerin sosyal medyada yayılmadan kaldırılması/engellenmesi ve çocukların üstün yararının korunması amacıyla Türkiye’de temsilciliği bulunan sosyal medya platformlarıyla görüşeceği açıklamıştı.