China Daily

Gelecekte benzer bir salgını etkili bir şekilde önlemek için, yeni koronavirüs salgınının kökenini izlemek gerçekten gerekli ve önemlidir. Bu, Çin’in neden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzman ekibinin, şmdiye kadar bilinmeyen koronavirüs salgınını ilk kez gün ışığına çıktığı Wuhan’daki araştırmasını desteklediğini ve yakın iş birliği içinde olduğunu açıklıyor. 

Bununla birlikte, Wuhan’da devam eden saha çalışması, virüsün insanlara ilk nerede ve nasıl sıçradığına, tüm dünyaya nasıl yayıldığına ve nihayet tüm gezegeni devam eden salgına sürüklediğine dair bilimsel araştırmanın sadece başlangıcıdır. Tarihsel kayıtlar, bir salgının ilk rapor edildiği yerin mutlaka virüsün doğum yeri olmayabileceğini öne sürüyor. Bulaşıcı bir patojenin kökeninin araştırılması, bulaşma yolları birden fazla yeri kapsadığından zaman alır.

Yeni koronavirüsün, Ocak 2020’de Çin’de salgının tespit edilmesinden çok önce Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İtalya ve İspanya gibi diğer ülkelerde var olduğunu gösteren artan miktarda kanıt bildirildi.

VİRÜSÜN KÖKENİNİ ARAMA ÇALIŞMASI BEKLENENDEN ÇOK DAHA KARMAŞIK

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Covid-19’un, Çin’de ilk tespit edilmesinden haftalar önce, Aralık 2019 ortası gibi erken bir tarihte ABD’de olduğunu buldu. İspanyol virologlar, Mayıs 2019’da toplanan bir Barselona atık su örneğinde de virüsün izlerini buldular. Tüm bunlar, ölümcül patojenin muhtemelen daha önce düşünülenden çok daha önce dünyaya yayıldığına işaret ediyor.

Bu nedenle, virüsün kökenini arama çalışması beklenenden çok daha karmaşıktır. Suçlayacak birini bulmak için siyasi bir görevden çok, patojenin kökenini bulmayı amaçlayan bilimsel bir görevdir. Bu nedenle, diğer ülkelerde de saha çalışmaları yapılmalıdır.

Bir DSÖ yetkilisinin anlattığı gibi, virüsün kökeninin araştırılması “büyük bir yapboz”dur. Bilim insanlarının, virüsün insanlara ilk nereden sıçradığını bulmaya çalışmak için yıllar harcaması çok muhtemeldir, o zaman bile başarılı olamayabilirler.

DSÖ uzman ekipleri saha çalışmaları yapmak için üç kez Çin’e geldi ve Çin, virüs hakkında öğrendikleri konusunda her zaman açık ve şeffaf davrandı. DSÖ’nün Çin’deki saha çalışmasını siyasallaştırmak ve hatta salgın için Çin’e kötü söz söylemek veya suçlamak virüsün kökeninin izini sürmeye yönelik bilimsel çabalara ve salgına karşı küresel mücadeleye yalnızca zarar verecektir.