Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüştü.

Xi görüşmede, Çin ve AB’nin iki bağımsız güç ve aynı zamanda birbirinin kapsamlı stratejik ortağı olduğunu kaydetti.

İki tarafın aralarındaki stratejik temasları güçlendirerek, Çin-Avrupa ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini ortaklaşa ilerletmesi gerektiğini vurgulayan Xi, bunun iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğunu bildirdi.

Xi, Çin ile Avrupa arasındaki diyalog ve iş birliği sürdürülerek, karşılıklı saygı, karşılıklı yarar ve ortak kazancın gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret etti. Xi, iki tarafın çevre ve dijital konularında politik temasları derinleştirmesinin, somut iş birliğini genişletmesinin, Çin’in Kuşak ve Yol inisiyatifinin AB’nin küresel bağlanırlığın arttırılması inisiyatifiyle kenetlenmesini güçlendirmesinin, iklim değişikliğiyle mücadele ve biyoçeşitliliği koruma sorunlarında teması yoğunlaştırmasının öneminin altını çizdi.

Xi, AB ve üyelerine, Çin ve diğer ülkelerle birlikte gelişen ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nde yer alan hedeflere ulaşmasına yardım sağlama çağrısında bulundu.

Çin ve Avrupa’nın aralarındaki anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini belirten Xi, Çin’in öteden beri Avrupa ile ilişkileri geliştirmek için samimiyet gösterdiğini, ancak kendi egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını kesinlikle koruyacağını aktardı. Xi ayrıca Avrupa’nın Çin’le birlikte ikili iş birliğinin gelişimini hızlandırmak için ortak çaba harcamasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Charles Michel ise, son zamanlarda uluslararası durumda yaşanan gelişmeler nedeniyle, AB ve üye ülkelerinin stratejik egemenliğin artırılmasının öneminin farkına daha net bir şekilde vardıklarını söyledi.

AB-Çin stratejik ortaklık ilişkisinin sürekli geliştirilmesinin iki tarafın halklarının ortak çıkarlarına uygun olduğuna dikkat çeken Michel, Çin’le karşılıklı saygı ruhuyla diyalog ve temasları güçlendirerek, fikir ayrılıklarını uygun şekilde kontrol etmeye hazır olduklarını söyledi.

Michel, AB’nin Tek Çin politikasını izlediğini ve Taiwan’la ilgili politikalarının hiç değişmediğini ifade etti.

Michel, “AB, Çin’le yeşil ve dijital ekonomi gibi alanlardaki somut iş birliğini derinleştirerek, küresel kalkınma inisiyatifi konusunda iş birliği yapmaya ve önemli uluslararası sorunlar üzerinde sıkı eş güdümde bulunmaya hazır.” dedi.

İki taraf ayrıca, Afganistan’daki son durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.