Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Çin Komünist Gençlik Birliği’nin kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle başkent Beijing’de bugün düzenlenen kutlama toplantısına katıldı.

Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi, toplantıda bir konuşma yaptı.

GENÇLİĞİN KADERI İÇİNDE BULUNDUKLARI ZAMANLA BAĞLANTILIDIR

Xi Jinping, Komünist Gençlik Birliği’nin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlamanın, Çin Rüyası’nı gerçekleştirmeye giden yeni yolda cesaretle ilerlemeleri için, Gençlik Birliği üyelerine ilham vermek olduğuna dikkat çekti.

Xi Jinping, geçen 100 yılda, partinin güçlü liderliği altında, Komünist Gençlik Birliği’nin genç nesillere inançlarını güçlendirmeleri, Partiyi yakından takip etmeleri ve ulusal bağımsızlık mücadelesine katkıda bulunmaları için rehberlik ettiğini söyledi.

Xi, ülkede gençlik hareketinin öncüsü konumunda bulunan Komünist Gençlik Birliği’nin, tarih boyunca partinin sadık bir yardımcısı ve güvenilir bir yedek ordusu olduğunu söyledi.

“UZUN TARİHİNİZİ UNUTMAYIN, YENİ BAŞARILARA YELKEN AÇIN”

Xi, Çin Komünist Gençlik Birliği’nin asıl gayelerini ısrarla takip ederek, uzun tarihinden elde ettiği deneyimlerle yeni başarılara yelken açması gerektiğine işaret etti.

Xi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarih kanıtlamıştır ki, Çin Komünist Gençlik Birliği ancak ÇKP önderliğinde Çin’in gençlik hareketinin doğru yolda ilerlemesini hızlandırabilir. Çin Komünist Gençlik Birliği, ancak komünizm ve sosyalizm bayraklarını tutarak en sağlam dayanışmayı elde edebilir ve kararlı bir örgüt yaratabilir.”

Xİ’DEN ÇİN KOMÜNİST GENÇLİK BİRLİĞİ’NE DÖRT İLKE

Xi Jinping, Çin Komünist Gençlik Birliği’nin önüne dört ilke koydu:

-ÇKP için gençleri eğitmekte ısrar etmek ve her zaman Çin gençliğinin ideolojik ilerlemesine öncülük eden bir siyasi okul haline gelmek.

-Bilinçli olarak sorumluluk üstlenin ve Çin gençliğinin bitmeyen mücadelesini örgütlemenin öncüsü olun.

-Gençlere odaklanın ve her zaman parti ile gençlik arasındaki en güçlü köprü olun.

-Kendinizi geliştirme cesaretine sahip olun ve her zaman Çin Komünist Partisi’ni yakından takip eden çağın öncüsü bir örgüt olun.

Temmuz 1921’de, ortalama yaşları 28 olan 13 temsilci, ÇKP 1.Ulusal Kongresi’ne katıldı. Kongrede, ÇKP’nin doğumu ilan edildi. ÇKP önderliğindeki Çin Komünist Gençlik Birliği’nin 1922 yılında kurulması, Çin’de gençlik hareketi tarihinde yeni bir sayfa açtı.

Kısa süre önce yayınlanan Yeni Çağda Çinli Gençler isimli beyaz kitaba göre, geçen yıl itibarıyla, Çin Komünist Gençlik Birliği’nin üye sayısı 73 milyon 715 bini buldu.