Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bugün telefonda görüştü.

Xi Jinping görüşmede, Çin’in Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ile iş birliğinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için iki tarafın Çin ile ortak çabaları artırmasını ve değişimlerin sık yaşandığı dünyaya birlikte daha fazla istikrar unsuru katmayı arzuladığını söyledi.

Xi Jinping, “Çin ve Almanya somut iş birliği ile Covid-19 salgını dâhil birçok olumsuz unsurun etkisinden kurtulmuş ve istikrarlı şekilde ilerlemektedir ve Çin son 5 yıldır Almanya’nın en büyük ticaret ortağı konumunu korumaktadır. Tüm bunlar ikili iş birliğinin dayanıklığı ve potansiyelini göstermektedir. Çin ve Almanya karşılıklı saygı ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda çeşitli alanlarda iş birliğini güçlendirmeli, böylece Çin-AB iş birliğine ve dünya ekonomisine güven ve dinamizm katılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Gelecek yılın iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’inci yıldönümü olduğunu hatırlatan Xi Jinping, iki ülkenin Beijing Kış Olimpiyat Oyunları dâhil bilim, teknoloji, eğitim, kültür ve spor gibi alanlarda değişimi güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Çin’in gelişmesinin AB için bir fırsat olduğuna işaret eden Xi Jinping, AB’nin bağımsız ve doğru değerlendirmelerle stratejik egemenliğini gerçek anlamda gerçekleştirmesini temenni ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in iklim değişikliği ve küresel yönetişim konularında AB tarafıyla koordinasyonu kuvvetlendirmeye ve çok taraflılığı hayata geçirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Xi Jinping, Çin’in Covid-19 aşısının siyasileştirilmesine karşı çıktığını dile getirerek, aşının eşit dağıtımı hususunda Almanya dâhil uluslararası toplumla ortak çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB’nin dış ilişkiler konusunda bağımsızlıkta ısrarcı olduğunu vurguladı.

Dünyada birçok sorun ve meydan okumanın bulunduğunu kaydeden Merkel, Almanya, AB ve Çin’in bu meydan okumaların üstesinden birlikte gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

AB-Çin değişimini artırmanın hem iki ülkeye hem de dünyaya fayda sağlayacağına dikkat çeken Merkel, Almanya’nın bu konuda aktif rol oynamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.