Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping video konferans yöntemiyle düzenlenen APEC Liderleri Gayriresmi Toplantısı’na katıldı ve toplantıda bir konuşma yaptı.

Xi, Covid-19 salgınının ciddiyetini koruduğu bugünlerde barış ve kalkınmanın hâlâ çağın ana meselelerinden biri olduğunu ve çok taraflılığı koruma, dayanışma ile iş birliğini güçlendirme ve sınamalarla birlikte mücadele etme yönündeki seslerin gün geçtikçe daha da yükseldiğini belirtti.

Geçen yıl Asya-Pasifik İş Birliği Örgütü (APEC) 2040 Vizyonu’nun onaylandığını anımsatan Xi, Asya-Pasifik bölgesinin dünyanın ekonomik büyümesinin önemli bir gücü olduğunu belirtti.

Xi salgının üstesinden bir an önce gelmenin, ekonomik büyümeyi gerçekleştirmenin, dünya ekonomisinin toparlanmasını hızlandırmanın, Asya-Pasifik ülkelerinin şu anki en önemli görevi olduğunun altını çizdi. Xi, bu konuda şu önerilerde bulundu:

SALGINLA MÜCADELE KONUSUNDAKİ ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Xi Jinping, ülke çapında yürütülen aşılama çalışmalarının getirdiği zorluklara rağmen Çin’in gelişen ülkelere 500 milyon doz Covid-19 aşısı tedarik ettiğini belirtti. Xi, Çin’in gelecek 3 yıl içinde gelişen ülkelerin salgınla mücadelesi ile ekonomik ve toplumsal kalkınma çalışmalarına da 3 milyar ABD doları tutarında yardım sağlayacağını duyurdu. Xi ayrıca, APEC’nin pandemiyle mücadele ve ekonomik toparlanmaya destek verecek bir fon kurabilmesi için örgütü finanse edeceğini kaydetti.

BÖLGESEL EKONOMİK ENTEGRASYONUN DERİNLEŞTİRİLMESİ

Xi, ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesinin ve kolaylaştırılmasının hızlandırılarak, merkezinde Dünya Ticaret Örgütü’nün bulunduğu çok taraflı ticaret sisteminin savunulmasının önemine işaret etti.

Ekonomik küreselleşmenin daha açık, kapsayıcı, faydalı, dengeli ve ortak kazançlı bir doğrultuya yöneltilmesi gerektiğini vurgulayan Xi, “Makro ekonomik politikalar arasındaki eşgüdüm güçlendirilerek, APEC çerçevesindeki bağlanırlık planı kapsamlı şekilde yerine getirilmeli. Ayrıca, bölgesel ekonomik entegrasyon hızlandırılarak, yüksek seviyeli Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin bir an önce oluşturulması hızlandırılmalı.” diye konuştu.

KAPSAYICILIK VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMADA ISRAR EDİLMESİ

İklim değişikliğiyle mücadeleye büyük önem verdiklerinin altını çizen Xi, Çin’in 2030 yılı itibarıyla karbon salınımının zirveye ulaşmasını ve 2060 yılı itibarıyla da karbon nötrünü gerçekleştireceğini kaydetti.

Xi, Çin’in APEC’nin sürdürülebilir gelişme iş birliği yürütmesini desteklediğini belirterek, ekonomik ve teknolojik iş birliğinin güçlendirilmesi, kapsayıcı ticaret ve yatırımın hızlandırılması, KOBİ’lerin gelişmesinin desteklenmesi, savunmasız gruplara yönelik desteklerin arttırılması, yoksullukla mücadeleyle ilgili deneyimlerin paylaşılması, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin yerine getirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

DIŞA AÇIK, ADİL VE AYRIMCI OLMAYAN DİJİTAL İŞ ORTAMI OLUŞTURULMASI

“Bilimsel ve teknolojik inovasyonun getirdiği fırsatlardan yararlanılmalı.” diye konuşan Xi, küresel dijital ekonominin dışa açık ve bütün ülkeleri birbiriyle bağlayan bir bütünlük olarak görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Xi, iş birliği ve ortak kazancın tek çıkış yolu olduğunu vurguladı.

Kendini kapatma, başkalarını dışlama, zıtlaşma ve bölücülük gibi yöntemlerle çıkmaz sokaktan çıkılamayacağına işaret eden Xi, dışa açık, adil ve ayrımcı olmayan bir dijital iş ortamı kurulması çağrısında bulundu. Xi, Çin’in salgınla mücadelede dijital teknoloji kullanılması ve akıllı şehirler inşa edilmesi gibi birçok iş birliği çağrısı gerçekleştirdiğinin, diğer yandan da dijital teknolojiyi geliştirerek turizmin toparlanmasına katkı yapma gibi iş birliği çağrılarında da bulunacağının ve Asya-Pasifik bölgesindeki dijital ekonomi iş birliğine daha fazla katkı yapmaya hazır olduğunun altını çizdi.

“İNSANLIK PANDEMİYİ İŞ BİRLİĞİYLE YENECEK”

Xi, pandemiyle mücadelede nihai zaferin ve dünya ekonomisinin toparlanmasının insanlığın kurduğu iş birliği sayesinde gerçekleşeceğini vurgulayarak, insanlığın müşterek ve güzel geleceğine dair umut beslediğini sözlerine ekledi.