CGTN / Yuan Sha

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Asya-Pasifik İş Birliği Örgütü (APEC) Liderleri Gayriresmi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Covid-19 salgınıyla mücadeleyi ve küresel ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için APEC üyeleriyle iş birliği taahhüdünü yineledi. Bu taahhüt, zorlukların üstesinden gelmek ve Asya-Pasifik toplumu için daha iyi bir gelecek oluşturmak amacıyla APEC üyelerine güçlü bir güven aşılayacaktır.

APEC GÜÇLÜKLER VE FIRSATLAR ZAMANINDA

 Xi’nin söylediği gibi, Asya-Pasifik bölgesi dünya ekonomik büyümesinin önemli motorudur. Pasifik civarında APEC üyesi 21 ülkenin ekonomisi dünyanın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 60’ını ve dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 40’ını temsil ediyor, bu da bölgenin dünyadaki konumuna dikkat çekiyor. APEC toplumu ayrıca dünyadaki en dinamik bölge. APEC, çok gelişmiş ve az gelişmiş ekonomilere ev sahipliği yapar ve Batı’nın Doğu ile buluştuğu bir yerdir. Canlı ticaret, yatırım ve karşılıklı insan değişimi yoluyla, bu farklı ekonomiler ve kültürler, ortak gelecek toplumu olarak birbirine bağlıdır.

Ancak Covid-19 salgını bölgede tahribata yol açıyor. APEC bölgesinde 50 milyonun üzerinde Covid-19 vakası ve bir milyonun üzerinde ölü sayısı bildirildi. Bu bölge, 2020 yılında İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüşle yüzde 1,9 oranında daraldı ve 81 milyon iş kaybı oldu. Bu yetmezmiş gibi, bölge varsıllar ve yoksullar arasındaki bariz uçuruma tanıklık ediyor. Bazı ülkeler, halklarını aşılamada ve ekonomiyi yeniden başlatmada hızlı hareket ederken, diğerleri aşılara erişmek için çabalıyor, enfeksiyonların yeniden artmasından ve ekonomik toparlanmada geri kalmaktan sıkıntı çekiyor. Az gelişmiş ülkeler de artan yoksulluk, gıda kıtlığı, çevresel bozulmanın yanı sıra terörizm tehdidinden mustarip oluyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un uyardığı “çift yollu salgının” korkunç resmi, bölgede uzlaşmaz bir karşıtlık oluşturuyor.

Salgının sınır ötesi doğası ve ekonomiler arasındaki bağlılık yüzünden, kamu sağlığı krizine daha iyi karşılık vermek, hızlı ve dengeli ekonomik toparlanmaya olanak sağlamak amacıyla daha iyi bir ortak çözüm bulmak APEC üyelerinin ortak çıkarları ve ahlaki görevidir. Bu aynı zamanda APEC için farklı üyeler arasında dayanışmayı pekiştirmek ve gelecekteki talepleri daha iyi karşılamada güçlü bir örgütlenme oluşturmak için bir fırsattır.

CUMHURBAŞKANI XI JINPING, ÇİN’İN TAAHHÜDÜNÜ YİNELEDİ

 APEC topluluğunun ayrılmaz bir üyesi olarak Çin, Covid-19 salgınıyla mücadelede olağanüstü katkılarda bulundu. Çin, genel olarak bölgeye ve dünyaya maske, aşılar ve kişisel koruyucu ekipmanı zamanında ve güvenilir sağlayıcı olarak hizmet etti.

Xi toplantıda, Covid-19 aşısında uluslararası iş birliğini ve aşıyı küresel kamu yararına kullanma sözünü yineledi. Çin hâlihazırda 100’den fazla gelişmekte olan ülkeye 500 milyon doz aşı sağladı. Çin yakın zamanda COVAX imkânları aracılığıyla Sinopharm ve Sinovac aşıları sağlamak için Küresel Aşılar ve Aşılama İttifakı (GAVI) ile bir anlaşma yaptı, bu da bölge çapında aşıların hızlı ve eşit şekilde dağıtımını daha fazla destekleyecek. Xi, Çin’in, Covid-19 salgınına karşı mücadelesinde ve ekonomik toparlanmada gelişmekte olan ülkelere destek için 3 milyar dolar tutarında ek uluslararası yardım sağlayacağını ilan etti. Çin’in hızlı ve somut adımları, küresel Covid-19 aşılama kampanyasına erişme olanağını ve ödenebilirliği iyileştirmeye büyük katkılarda bulundu.

Xi ayrıca, “bölgesel ekonomik bütünleşmeyi derinleştirme”, “kapsayıcı ve sürdürülebilir gelişmeyi izleme” ve “bilimsel ve teknolojik yenilik fırsatlarını yakalama” sözü vererek dünyanın ekonomik toparlanmasını destekleme taahhüdünde bulundu. 2020 yılında büyümeyi sağlayan tek önemli ekonomi olarak Çin, dünya ekonomisi için bir destek noktası olarak hareket etti. Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, 2021 yılının ilk yarısında Çin’in GSYİH’si geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında yüzde 12,7 oranında artarak, bölgesel ekonomik toparlanmaya büyük ivme kazandıracak.

Xi, konuşmasının sonunda, APEC üyelerine mevcut güçlüklerin üstesinde gelmek için ortak çabayı artırmak ve “güçlü, dengeli, güvenli, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme” için Putrajaya Vizyon 2040’a doğru hareket etmede bir araya gelme çağrısında bulunmanın yolu olarak Yeni Zelanda’ya ait “Yüzünü güneşe çevir ve gölgeler senin arkanda kalacak” deyimini alıntıladı.