Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Covid-19 Aşısı İş Birliği Uluslararası Forumu’nun ilk toplantısına yazılı mesaj gönderdi.

Xi mesajında, “Mayıs ayında yapılan Küresel Sağlık Zirvesi’nde, Çin’in Covid-19’la küresel çapta mücadeleye ilişkin destek önlemlerini açıklamıştım. Bu önlemler arasında, Covid-19 Aşısı İş Birliği Uluslararası Forumu’nun oluşturulması ve aşının küresel çapta adil şekilde dağıtılması gibi beş madde yer alıyordu. Bugün salgın hâlâ ciddiyetini korurken, yeni virüs varyantları da art arda çıkmakta. Bu toplantının, aşıya adil erişimde yeni bir adım atılmasını sağlamasını, gelişen ülkeler arasındaki iş birliğine yeni bir motivasyon katmasını ve insanlığın bir an önce salgının üstesinden gelmesine yeni katkılarda bulunmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Xi, Çin’in “insanlığın sağlıkta kader ortaklığı” düşüncesi doğrultusunda dünyaya, özellikle de gelişen ülkelere aşı tedarik ettiğini ve aşı üretimi alanında işbirli ğini sürdürdüğünü kaydetti.

Çin’in gelişen ülkelerin salgınla mücadele etmesine yardım sağlamak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceğine dikkat çeken Xi, Çin’in ayrıca yıl sonuna kadar tüm dünyaya 2 milyar doz aşı sağlamak için çalıştığını ve gelişen ülkelerin aşıya erişimini yükseltmek amacıyla Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX), 100 milyon dolar tutarında bağış yapmaya karar verdiğini açıkladı.