Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Çin ile Türkiye arasındaki iş birliğinin esnekliğine ve büyük potansiyeline vurgu yaptı.

Görüşmede Xi, Covid-19 salgınıyla mücadelede iki taraf arasındaki yakın iş birliğinden övgüyle bahsetti ve ikili ilişkilere yeni bir sayfa açıldığına dikkat çekti.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünün kutlanacağını kaydeden Xi, Çin’in ikili stratejik iş birliğini ilerletmek için Türkiye ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin cumhurbaşkanı, iki tarafın birbirinin temel kaygılarına saygı duyması ve stratejik karşılıklı güveni güçlendirmesi gerektiğini belirterek, Çin’in Türkiye’ye ulusal egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve kalkınma stratejisini savunması için verdiği desteği yineledi.

Xi, Çin’in Türkiye ile terörle mücadele ve güvenlik gibi alanlarda iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu da kaydederek, her iki tarafı, Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Türkiye’nin “Orta Koridor” planı arasındaki sinerjiyi teşvik etmeye, ekonomik ve ticari alanlarda iş birliğini geliştirmeye çağırdı.

Covid-19 aşılarındaki iş birliğinden de bahseden Xi, Türk tarafına Çin ile birlikte insanlık için ortak sağlık topluluğunu birlikte inşa etme çağrısında bulundu.

ERDOĞAN’DAN SALGINLA MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladı.

Türkiye’nin Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine olan yakın ilgisini yineleyen Erdoğan, Covid-19 aşıları konusunda iş birliğini geliştirmek istediklerini bildirdi.

Türkiye’nin Çin’in ulusal egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve terörle mücadeledeki faaliyetlerini savunmasına verdiği desteği dile getiren Erdoğan, Türkiye topraklarında Çin’in egemenliğine zarar veren ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmaya kalkışan kişilere ülkenin karşı olduğunu da sözlerine ekledi.