Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Dünya Çevre Hukuku Konferansı’na tebrik mesajı gönderdi. Xi Jinping mesajında, dünyanın insanların ortak evleri olduğunu belirtti.

Xi Jinping mesajında, dünya ülkelerinin insan ile doğanın uyumlu ilişki içinde olduğu güzel bir yurdu inşa etmek için güçlerini birleştirmeleri ve acilen harekete geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Xi ayrıca, Çin’in inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açık ve paylaşım ilkelerine dayalı yeni gelişim anlayışında ısrar ederek, ekolojik çevrenin korunmasını kapsamlı bir şekilde güçlendirdiğini ve ekolojik uygarlığın inşasında küresel iş birliğine aktif olarak katıldığını belirtti.

Çin’in çevre hukuku alanında reform inovasyonu sürekli olarak derinleştirdiğine ve ekolojik çevrenin hukuken korunmasında yararlı deneyimler topladığına işaret eden Xi Jinping, Çin’in dünya ülkeleri ve uluslararası kuruluşlarla el ele vererek, küresel ekolojik çevre yönetimini ortaklaşa ilerletmeyi arzuladığını dile getirdi.

Dünya Çevre Hukuku Konferansı bugün Yunnan eyaletinin Kunming kentinde başladı. Konferansın ana temasını “Hukuk Temelinde Ekolojik Uygarlığı İlerletmek: Küresel Yaşam Topluluğunu İnşa Etmek” oluşturuyor. Konferans, Çin Yüksek Halk Mahkemesi ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından ortaklaşa düzenlendi.