Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak üzere Beijing’de bulunan farklı ülkelerin liderleriyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Xi, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile görüşmesinde Çin ile Tacikistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 30 yıldır ilişkilerin gelişmesinde atılım gerçekleştirildiğini hatırlattı. İkili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine getirildiğine işaret eden Xi, iki tarafın ekonomik ve ticari iş birliği planını dikkatle yerine getirerek yeşil enerji, dijital ekonomi, e-ticaret gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmesi gerektiğini dile getirdi. Xi, Çin’in Tacikistan’ın kaliteli tarımsal ürünlerinin ithalatını artırarak, Tacikistan’da Orta Asya’nın ilk Luban Atölyesi’nin kurulmasını hızlandırmaya ve Tacikistan’ın salgınla mücadele çalışmasına destek ve yardım sağlamaya devam etmeye hazır olduğunu belirtti.

İmamali Rahman görüşmede Çin’i Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenini başarıyla organize etmesinden dolayı tebriklerini sundu.

İki taraf, Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Hükümeti Ekonomik ve Ticari İş Birliği Planı’nı (2025 yılına kadar) imzaladı.

Xi, aynı gün Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya geldiğinde Özbekistan’ın modern sektör sisteminin kurulmasına yardım etmeye hazır olduğunu kaydetti. İki tarafın doğal gaz ve yenilenebilir enerji alanlarındaki iş birliğini güçlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Xi, Özbekistan’ın Shanghai İş Birliği Örgütü’nün dönem başkanlığını yürütmesini desteklediğini vurguladı. Xi, Özbekistan ile beraber gerçek anlamdaki çok taraflılığı savunarak gelişmekte olan ülkelerin meşru haklarını korumaya ve bölgenin istikrara ve refaha kavuşturulması için daha büyük katkı yapmaya hazır olduklarını yineledi.

Xi Jinping ile uzun zamandır beklenen görüşmeyi gerçekleştirmekten memnuniyet duyduğunu söyleyen Şevket Mirziyoyev, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin kurulmasından bu yana geçen 30 yılda ikili ticaret hacminin 140 kat arttığını anımsatarak, bunun Özbekistan’ın büyümesini hızlandırdığını dile getirdi.

Xi, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani ile görüşmesinde ise Katar’ın “2030 Ulusal Vizyonu”nu hızlandırmasını desteklediklerini belirtti. Katar ile birlikte “Kuşak ve Yol” inisiyatifi ve küresel gelişim deklarasyonunu yerine getirmek için iş birliği yapmaya hazır olduklarına işaret eden Xi, daha fazla Çin firmasının Katar’a yatırım yapmasını teşvik ederken, Katar’ın Çin’e yönelik yatırımı artırmasını beklediklerini söyledi. Katar’da yapılacak 2022 Dünya Kupası ve 2030 Asya Olimpiyat Oyunları’nı desteklediklerini dile getiren Xi, Katar ile Orta Doğu bölgesindeki ilk panda iş birliğini başlatmaya hazır olduklarını kaydetti. Xi, Çin ile Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi arasındaki serbest ticaret anlaşmasına en kısa süre içinde varılması için Katar’dan aktif rol oynamaya devam etmesini beklediklerine dikkat çekti.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarılı bir şekilde düzenleneceğine inandığını açıkladı.

Öte yandan Xi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nahyan ile de görüştü. Xi, BAE ile geleneksel enerji iş birliğinin temelinde yeni enerji, yenilenebilir enerji, havacılık ve uzay gibi alanlarındaki iş birliğine hazır olduklarını ifade etti. Xi, iki tarafın ortak güvenliğini korumak için terörle mücadele alanındaki iş birliğini de güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in kendisinin ikinci memleketi olduğunu hatırlatan Muhammed bin Zayid el Nahyan, Çin’i bir defa daha ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu söyledi. Büyük Çin’in sürekli gelişmesini dilediğini belirten Abu Dabi Veliaht Prensi, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla düzenleneceğine inandığını vurguladı.