Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün 16. G-20 Liderler Zirvesi’ne video konferans yöntemiyle katılarak bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, yaptığı konuşmada, iklim değişikliği ve enerji sorununun dünyada öne çıkan ana sorunlar olarak uluslararası toplumun ortak çıkarlarını ve yerkürenin geleceğini yakından ilgilendirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, uluslararası toplumun sorun çözme iradesi ve gücünün arttığını, ancak somut adımlar atılması gerektiğine dikkat çekti.

Xi Jinping, son yıllarda olağanüstü hava koşullarının ve afetlerin sık sık ortaya çıktığını, bunun iklim değişikliğiyle mücadelenin aciliyetini gösterdiğini kaydetti.

Xi, “Son dönemde küresel enerji piyasalarında yaşanan dalgalanmalar, çevre koruma ile ekonomik büyüme arasında eş güdüm sağlanması, iklim değişikliğiyle mücadelenin ve sivil yaşamın birlikte gözetilmesi gerektiğini yeniden hatırlattı.” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Xi, başlıca ekonomik topluluklar arasında bu alandaki iş birliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Xi Jinping, konuşmasında Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliğiyle Mücadele Çerçeve Anlaşması ile Paris Anlaşması’nın kapsamlı ve etkili şekilde hayata geçirilmesi gerekliliğinin de altını çizdi.

Xi Jinping “BM’nin ana platform olma statüsü savunulmalı, ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluk ilkesi benimsenmeli, ilgili çalışmalar uluslararası hukuk temelinde etkili adımlarla yönlendirilmeli ve tarafların eylem kabiliyetleri ile taraflar arasındaki iş birliği seviyesi yükseltilmeli.” diye konuştu.

Xi Jinping, G-20’nin ileri teknolojilerin yaygınlaşmasında başı çektiğine işaret ederek, gelişmiş ülkelerin verdikleri sözleri tutarak gelişmekte olan ülkelere sermaye desteği sağlaması gerektiğini dile getirdi.