4 Şubat günü tüm dünyanın gözü Çin’in başkenti Beijing’deydi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Ulusal Stadyumu’nda 24. Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılışını ilan etti.

Açılış töreninde, Çinlilerin geleneksel 24 sezonuyla yapılan geri sayıma dair eşsiz görüntüler izleyicileri hayran bıraktı. 91 ülke ve bölgeden gelen 3 bini aşkın sporcu en sıcak şekilde karşılandı, tüm dünya kış sporları şenliğine davet edildi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılından bu yana, Kış Olimpiyat Oyunları’nın Beijing ve Hebei eyaletindeki üç yarışma bölgesini 5 kez ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gelin, şimdi de Xi Jinping ile birlikte 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nda gizli Çin kültürüne dair unsurları keşfedelim.

23 Ocak 2017 günü Hebei eyaletinin Zhangjiakou kentinde incelemelerde bulunan Xi Jinping, “Kış Olimpiyat Oyunları’nın stadyumları hem profesyonel hem de özgün olmalı ve Çin kültürünü yansıtmalı.” dedi.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın ana stadyumlarından olan ve “Buz Kurdelesi” olarak adlandırılan Ulusal Sürat Pateni Salonu, 22 parça camla süslenmiştir. Buzla işlenmiş ipek kurdeleleri andıran bu tasarım, Çin’in Batı Han döneminde “İpek ülkesi” olarak adlandırılmasına bir göndermedir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’tan büyük övgü alan Ulusal Kızak Merkezi’nin dış görünüşü karın üzerinde uzanmış dev bir ejderhayı andırmaktadır. Bu stadyum, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın tasarım ve inşa süreci en zorlu yapısıdır.

19 Ocak 2021 günü Beijing Kış Olimpiyat Oyunları ile ilgili çalışma toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Kış Olimpiyatları’nın tesislerinde birçok Çin’e özgü unsur bulunuyor. Bu, bizim kültürel özgüvenimizi yansıtıyor. Olağanüstü bir Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Shougang Kayakla Atlama Kulesi, dünya üzerindeki tek kalıcı atlama platformu. Atlama kulesinin tasarımında, Dunhuang duvar resimlerindeki “uçan melek”ten (Feitian) esinlenilmiştir. Kule, uzaktan bakıldığında uçan bir flamayı andırır.

Zhangjiakou yarışma bölgesinde yer alan Ulusal Kayakla Atlama Merkezi’nin dış görünüşü Çin kültüründe uğur getirdiğine inanılan nesnelerden Ruyi’nin S şeklindeki eğrisine benzemektedir. Dolayısıyla bu stadyum “Kardaki Ruyi” olarak da adlandırılır.

4 Ocak 2022’de Kış Olimpiyat Oyunları’nın hazırlık çalışmalarını inceleyen Xi Jinping, “Olimpiyatlar ile ilgili işlere daha fazla Çin öğesi eklenmeli. Kış Olimpiyatları, Çin kültürünün eşsiz güzelliğinin ve Çin’de kış sporlarının gelişiminin tanıtıldığı önemli bir platformu hâline getirilmeli.” dedi.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın maskotu Bingdundun, Panda, Çin’in ulusal hazinesi olarak kabul ediliyor. Bingdundun da sağlık, azim ve ilhamı kapsayan Olimpiyat ruhunu simgelemektedir.

Bingdundun dışında, Kış Olimpiyat Oyunları gönüllülerinin kıyafetleri, madalyada yeşim kullanımı ve meşaledeki şans bulutlarının resmi gibi unsurlar da Doğu’ya özgü güzelliği yansıtmaktadır.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, dünyaya kış sporlarının coşkusunu hissettirirken, geleneksel Çin kültürünü da tanıtıyor.