Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Malta Cumhurbaşkanı George Vella, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle karşılıklı tebrik mesajları gönderdi.

Xi mesajında, 50 sene boyunca uluslararası durumda ne gibi değişikler meydana gelirse gelsin Çin ile Malta’nın daima birbirine yardımcı olduğuna ve karşı tarafın kilit çıkarlarıyla önemli kaygılarına ilişkin sorunlarda birbirine destek verdiğine işaret etti.

İkili ilişkilerin her geçen gün daha da derinleştiğini, salgınla mücadele iş birliğinde verimli sonuçlar alındığını ve bu gelişmelerin iki ülke halkları arasındaki derin dostluğu yansıttığını anımsatan Xi, Malta Cumhurbaşkanı George Vella’yla birlikte, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümünün getirdiği fırsatları yakalayıp, ikili geleneksel dostluğu derinleştirmek, iki taraflı ve çok taraflı iş birliğini genişletmek, ikili ilişkilerde daha fazla sonuç alınmasını hızlandırarak iki ülkeye ve halklarına yarar sağlamak için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.

George Vella ise, Malta ile Çin arasındaki ilişkinin 50 sene boyunca daima yüksek seviyede ilerlediğini ve zengin sonuçlardan iki ülke halklarının faydalandığını belirtti.

Vella, “Malta, Avrupa Birliği’nin Çin’le iş birliğini güçlendirmesine destek vererek, iki ülke arasındaki geleneksel dostluk ilişkisine yeni bir dinamizm katacak.” ifadelerini kullandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang da aynı gün Maltalı mevkidaşı Robert Abela ile karşılıklı mesajlar göndererek, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümünü kutladı.