Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Sergio Mattarella’ya İtalya Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping Çin-İtalya ilişkilerinin derin bir tarihsel geçmişe, halk temelinde dostluğa ve sağlam bir çıkar bağına sahip olduğuna, uluslararası toplumda iki ülkenin birbirine saygı duyması, farklılıkları koruyarak benzerlikleri araması, iş birliği ve ortak kazancı sürdürmesi ile bir örnek oluşturduğuna işaret etti.

Çin ve İtalya’nın ortaklaşa salgınla mücadele ettiklerini ve iki ülkenin arasındaki diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutladıklarını dile getiren Xi Jinping, ayrıca iki tarafın Beijing 2022 Kış Olimpiyatları ve 2026 Milano Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmak için birbirine destek verdiğine dikkat çekti.

Xi Jinping, Çin-İtalya Kültür ve Turizm Yılı’nın yeniden başlatılacağını ve ikili ilişkilerin geliştirilmesinin birçok yeni fırsatı beraberinde getireceğini kaydetti. Xi Jinping, Sergio Mattarella’yla birlikte iki ülke arasında karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, her alandaki iletişim ve iş birliğini genişletmeye ve ikili ilişkilerde yeni kazançların elde edilmesini teşvik etmeye hazır olduklarını ifade etti.