Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Japonya Başbakanı Fumio Kişida bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Çin ile Japonya’nın yakın komşu olduğunu hatırlatan Xi, dostluk ve iş birliği ilişkilerinin korunmasının, iki ülkenin ve iki halkın çıkarlarına uymanın yanı sıra, Asya’nın ve tüm dünyanın barış, istikrar ve refahının savunulmasına yararlı olduğuna dikkat çekti.

Xi, Çin ile Japonya’nın ikili ilişkilerle ilgili olumlu ve olumsuz tüm deneyimlerden ders çıkartarak, iş birliği ortağı olma ve birbirine tehdit oluşturmama şeklindeki siyasi mutabakatı hayata geçirerek, tarihten kalan sorunları ve Taiwan meselesi gibi hassas konuları uygun bir şekilde çözmesi gerektiğini belirtti.

İki ülkenin, fikir ayrılıklarını kontrol altına alarak ikili ilişkilerin siyasi temelini koruması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, tarafların siyasi yönetişim konusundaki temasları ve ekonomi politikalarındaki eş güdümü artırmak suretiyle adil ve açık ticaret ile yatırım ortamını koruması gerektiğini dile getirdi.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida da görüşmede, ikili ilişkilerin yeni bir çağa girdiğine işaret ederek, Çin ile ekonomik iş birliğini ve halklar arasındaki teması pekiştirerek, Covid-19 salgınıyla mücadele ve iklim değişikliği gibi önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde sıkı iş birliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan, Japonya Başbakanı Kişida, bugün açıkladığı ilk hükümet programında Çin’le istikrarlı ikili ilişkilerin tesis edilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Çin’in sorumlu adımlar atması talebinde bulunan Japon lider, iki tarafın diyaloğu koruması ve sorunları ortaklaşa çözmesi gerektiğini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian da konuyla ilgili değerlendirmesinde, Çin ve Japonya’nın komşu ve iş birliği ortakları olduğunu hatırlatarak, Japonya’nın diyalog ve temasları artırma ve ikili ilişkilerin doğru yönde gelişmesini sağlama konusunda Çin’le birlikte çaba harcaması çağrısında bulundu.