Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ile telefon görüşmesi yaptı.

Xi, görüşmede, Çin ve Karadağ arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, Kuşak ve Yol inisiyatifi ve Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki iş birliği mekanizmasının teşvikiyle, iki ülkenin ulaştırma alt yapı tesisler inşası ve enerji gibi başlıca alanlardaki iş birliğinde göz alıcı başarıları elde ettiğini kaydetti.

Salgınla mücadelede de iş birliği gerçekleştirdiklerini hatırlatan Xi, Çin’in Karadağ’yla alt yapı inşası gibi alanlardaki somut iş birliğini derinleştirerek ikili ilişkileri yeni seviyeye taşımaya hazır olduğunu da dile getirdi.

Djukanovic, dünya ülkelerinin kendi ulusal koşullarına uygun bağımsız kalkınma yolları seçmesine duyduğu saygı için Çin’i takdir ederek Karadağ’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına ve Covid-19 salgınına karşı mücadeleye sağladığı değerli destekler için Çin’e teşekkür etti.

Kuşak ve Yol inisiyatif gibi mekanizmaların Karadağ gibi ülkelere önemli fırsat ve somut fadya getirdiğini hatırlatan Djukanovic, Çin’le altyapı, ekonomi, ticaret ve eğitim gibi alanlardaki iş birliğini sürdürerek daha fazla Çinli işletmelerin Karadağ’la yatırım iş birliği yapmasını beklediklerini kaydetti.