Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dominik Cumhurbaşkanı Luis Rodolfo Abinader Corona ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptı.

Xi Jinping Tokayev ile görüşmesinde, iki ülkenin Kuşak ve Yol çerçevesindeki iş birliğinin uluslararası toplum için örnek teşkil ettiğine ve iki ülkenin halklarına da mutluluk getirdiğine dikkat çekti.

Xi, önümüzdeki günlerde Kazakistan ile endüstriyel kapasite, ticaret, tarım, altyapı inşası, yeşil enerji, e-ticaret, dijital finansman gibi alanlarda iş birliğini yoğunlaştıracaklarını, özellikle “yeşil İpek Yolu”, “sağlık ipek yolu” ve “dijital İpek Yolu”nu kurmak için güçlerini birleştireceklerini vurguladı.

Xi Jinping Kazakistan ile ayrıca güvenlik ve savunma gibi alanlarda koordinasyonu güçlendireceklerini, bölgesel barış ve istikrarı korumak için ortak çaba harcayacaklarını kaydetti.

Xi Jinping Aliyev ile yaptığı görüşmede, Covid-19 salgınıyla mücadele konusunda iki ülkenin birbirine destek sağladığını ve bunun aralarındaki dostluğun gerçekliğini bir kez daha kanıtladığını söyledi. Xi, gelecek yılın iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 30’uncu yıl dönümü olduğuna işaret ederek, iki ülkenin yıl dönümünden doğan fırsatlardan istifade ederek, ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaları gerektiğini söyledi.

Xi, Çin’in Kuşak Yol inşası ve sağlık gibi alanlarda iş birliğini pekiştirmeye, Azerbaycan’a aşı yardımı sağlamaya, ayrıca yoksullukla mücadele konusunda Azerbaycan ile deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Xi Jinping aynı gün Dominik Cumhurbaşkanı Luis Rodolfo Abinader Corona ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Xi görüşmede, Dominik Cumhuriyeti ile ikili ilişkileri geliştirmek için ortak çaba harcayacaklarını söyledi.