Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile bir araya geldi.

Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinden bu yana geçen 30 yılda ikili ilişkilerin edebi ve kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığını hatırlatarak, söz konusu ilişkilerin ikili ilişkiler kapsamını aşarak bölge ve dünya barışı ve istikrarı için büyük önem taşıdığını belirtti.

Xi, Çin’in Kazakistan’ın kendi bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma çabalarını kararlılıkla desteklediğini ve Kazakistan’ın ulusal güvenlik ve toplumsal istikrarı koruma kapasitesine sahip olmasına inandığını dile getirdi.

Çin’in Kazakistan’ın güvenilir dostu ve ortağı olduğunu söyleyen Çin Cumhurbaşkanı, Kazakistan’la her alanda iş birliği geliştireceğine dikkat çekti. Xi ayrıca, Çin ve Kazakistan’ın Kuşak ve Yol kapsamında uyguladıkları iş birliği projelerinin iki halka yarar getirmesinin yanı sıra, uluslararası toplum için örnek oluşturduğunu, bu temelde yeşil enerji, modern tıp, yapay zekâ, e-ticaret ve dijital finans gibi alanlarda iş birliği geliştirilmesi önerisinde bulundu.

Shanghai İş Birliği Örgütü kapsamındaki iş birliğine değinen Xi Jinping, kuruluşun daha sıkı bir kader ortaklığına dönüştürülmesinin önemini vurguladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev öncelikle 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın muhteşem açılış törenini tebrik etti.

Tokayev, Çin’in yeni kalkınma aşamasına girerken Kazakistan’ın ülkede yeni çehre oluşturmaya çalıştığını hatırlatarak, Çin’le tüm alanlardaki iş birliğini ilerletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Tokayev, daha fazla Çin vatandaşının Kazakistan’a seyahat etmesini veya eğitim almak için ülkeye gitmesini beklediklerini söyledi.

Tokayev, Çin’in dostu, kardeşi ve güvenilir ortağı olan Kazakistan’ın Çin’in çekirdek menfaatlerini ilgilendiren sorunlarda Çin’e kararlı destek sağladığını ve dış güçler tarafından etkilenmediğini belirtti.

Tokayev, Shanghai İş Birliği Örgütü gibi kuruluşlardaki koordinasyonu artırmaya hazır olduklarını ifade etti.