Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılmak üzere Çin’e gelen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile dün bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 30 yılda ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti.

Çin ve Kırgızistan’ın tarım, sağlık, yoksullukla mücadele, eğitim ve altyapı ile kadınlar ve gençler ile ilgili çalışmalar alanlarındaki iş birliğini yoğunlaştıracağına işaret eden Xi Jinping, Çin’in Kırgızistan’a daha fazla Covid-19 aşısı sağlamaya da hazır olduğunu vurguladı.

Çin’in Kırgızistan ile güvenlik iş birliğini kapsamlı şekilde artıracağına dikkat çeken Xi, iki ülkenin bölgesel güvenlik ve istikrar ile küresel adaletin korunması için ortaklaşa çaba harcayacağını kaydetti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da görüşmede, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Taiwan adasına ilişkin meselelerdeki tutumunu kararlılıkla desteklemeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Caparov, Çin ile uluslararası ve bölgesel meselelerdeki koordinasyon ve iş birliğini güçlendirmeye, terörle ve organize suçlarla birlikte mücadele etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Görüşmenin ardından ortak bir bildiri yayımlandı. İki ülke arasında çok sayıda iş birliği belgesi de imzalandı.